Krąży po kraju kapitał pożyczkowy

Dwaj eksperci ochrony zdrowia - Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich i Adam Kozierkiewicz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - opracowali koncepcję finansowego wsparcia szpitali samorządowych pod warunkiem przejęcia ich zarządzania, co trwałoby do czasu zwrotu pożyczonych pieniędzy. Zajmowałby się tym Fundusz Modernizacji i Restrukturyzacji (FMiR).

Koncepcja została przedyskutowana w różnych gremiach. Pomysł przedstawiono m.in. wiceministrowi zdrowia Sławomirowi Neumannowi. Ministerstwo Zdrowia, które według pomysłodawców miałoby partycypować w tworzeniu kapitału założycielskiego FMiR, jest ostrożne w składaniu deklaracji i zwraca uwagę, że na razie nie jest znany status, podstawy prawne oraz zasady funkcjonowania FMiR. Resort pomysłu jednak nie przekreśla.

Wspieranie przekształceń

Kapitał przekazany Funduszowi przez MZ, samorządy wojewódzkie i powiatowe, a także przez prywatne podmioty krążyłby między szpitalami w formie pożyczek przeznaczanych na określone cele, np. na modernizację. Jednocześnie FMiR podpisywałby umowy z wierzycielami i spłacał szpitalne długi.

- Fundusz na atrakcyjnych warunkach pożyczałby szpitalom środki na inwestycje. Oprócz tego pomagałby w ich zarządzaniu. Mógłby wchodzić na określony czas, np. 5-8 lat do szpitali i stabilizować ich sytuację - tłumaczy Marek Wójcik i podkreśla: - Musimy mieć pełną gwarancję, że pieniądze zostaną wykorzystane w ściśle określonych celach.

Dodaje, że działalność Funduszu mogłaby wspierać procesy przekształceń, z tym że kolejna pomoc finansowa dla przekształcanych szpitali powinna tym razem wiązać się z postawieniem wyższych wymagań, łącznie z wprowadzeniem do szpitala kadry zarządzającej, którą wyznaczałby FMiR.

Fundusz byłby więc swoistą kontynuacją wcześniejszych programów przekształceniowo-oddłużeniowych wdrażanych przez MZ. Różnica polega na tym, że zakładały one wydatkowanie lub umorzenie pewnych kwot po spełnieniu określonych warunków przez szpital lub organ prowadzący. Fundusz też mógłby zdjąć garb zadłużeniowy, ale modernizacją i restrukturyzacją szpitala zająłby się sam, wykorzystując własny know-how.

Fachowcy zrobią porządek

Byłaby to działalność podobna do tej, jaką prowadzą np. AMG Finanse czy Grupa Nowy Szpital. Wspierają one publiczne placówki medyczne w restrukturyzacji, pozyskiwaniu finansowania oraz w zakresie ich prawidłowego funkcjonowania i zarządzania.

AMG Finanse podpisało w marcu umowę ze Szpitalem Powiatowym w Białogardzie na doradztwo w zarządzaniu i restrukturyzacji naprawczej oraz opracowanie koncepcji działań restrukturyzacyjnych. Ma zająć się też doradztwem w restrukturyzacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy - największej publicznej placówki ochrony zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH