Mniejszy wzrost rynku leków na receptę

Według danych firmy analitycznej PMR, w 2006 r. rynek leków na receptę wzrośnie o 5,1%.
W następnym roku tempo wzrostu lekko osłabnie. Wskutek obniżek cen leków refundowanych najwięcej stracą firmy zagraniczne, których sprzedaż w aptekach spadnie w 2007 r. o 4%, podczas gdy wartość sprzedaży leków na receptę producentów krajowych wzrośnie o 12%.
Jak wynika z raportu firmy analitycznej PMR "Rynek Rx w Polsce 2006", w zeszłym roku wartość aptecznego rynku na receptę w Polsce osiągnęła 13,3 miliarda złotych w cenach detalicznych, co odpowiada wzrostowi o 6,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Osiągnięta dynamika wynika m.in. z efektu tzw. niskiej bazy poprzedniego roku, kiedy to wartość rynku Rx wzrosła tylko o 1,6%.
- W 2005 r. pacjenci kupowali również więcej antybiotyków - co było spowodowane wysoką zachorowalnością na grypę w sezonie - oraz leków refundowanych, co było z kolei m.in. efektem nasilenia się akcji promocyjnych - wyjaśnia Monika Stefańczyk, autor raportu. Zanotowany wzrost wartości rynku to również wynik zwiększenia zdolności pacjentów do wykupywania recept w całości.
PMR nie spodziewa się spektakularnych wzrostów wartości rynku leków na receptę w najbliższych latach. - Wiąże się to z realizowaniem przez Ministerstwo Zdrowia polityki obniżającej ceny leków, m.in. poprzez wprowadzenie sztywnych marż i cen zbytu, i coraz powszechniejszym trendem stosowania tańszych zamienników leków przez pacjentów - dodaje Monika Stefańczyk.
W wyniku polityki lekowej, która preferuje umieszczanie na listach refundacyjnych tańszych polskich leków, od 2003 r.
systematycznie rośnie wartościowy udział leków krajowych w całkowitej sprzedaży aptecznej leków na receptę. Podczas gdy w 2003 r. sprzedaż leków Rx wyprodukowanych w Polsce stanowiła 29% sprzedaży wszystkich leków na receptę, w 2005 r.
odsetek ten wzrósł do 35%. W 2005 r. udział leków krajowych w całkowitej sprzedaży aptecznej (Rx i OTC) był jeszcze większy i wyniósł 41%.
W zeszłym roku wartość sprzedaży leków na receptę wyprodukowanych przez krajowych producentów wzrosła o około 14% w stosunku do roku poprzedniego. W tym samym czasie, apteki sprzedały tylko o 3% więcej leków importowanych.
Wzrost znaczenia medykamentów krajowych jest jeszcze bardziej widoczny w sprzedaży leków refundowanych. Od 2003 do 2005 r. udział leków krajowych w tej grupie wzrósł z 25 do 33%. Stało się tak na skutek wprowadzenia zmian na listach leków refundowanych pod koniec 2003 r. i w 2004 r., które dążyły do zastąpienia zagranicznych leków tańszymi farmaceutykami rodzimych wytwórców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH