Koszty pośrednie liczone w miliardach

- Głównym celem, dla którego powstał nasz raport, była kompleksowa ocena obciążenia systemu kosztami bezpośrednimi, związanymi z diagnostyką i leczeniem chorych na raka jelita grubego oraz kosztami pośrednimi, związanymi z utratą produktywności przez te osoby - mówi dr RAFAŁ ZYŚK, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Przeprowadzone przez nas analizy opierają się na danych gromadzonych przez NFZ, ZUS, GUS i KRN - dodaje. Wynika z nich, że rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce, tuż po raku płuca, pod względem liczby zachorowań na nowotwory w Polsce. Stanowi także drugą w kolejności przyczynę zgonów w onkologii.

Zbyt późne rozpoznanie

W Krajowym Rejestrze Nowotworów odnotowano w 2014 r. ponad 17,4 tys. nowych zachorowań oraz ponad 15,4 tys. zgonów z powodu tego nowotworu. Jednak jak wskazują wyniki analiz przeprowadzonych w resorcie zdrowia oraz analiz przeprowadzanych regionalnie, dane KRN dotyczące nowych zachorowań na raka jelita grubego mogą być nawet o 25% niedoszacowane.

- Na to, jak liczną grupę stanowią chorzy na ten nowotwór, wskazują dane NFZ, zgodnie z którymi w 2016 r. płatnik sfinansował świadczenia zdrowotne udzielone ponad 115 tys. chorych z rakiem jelita grubego. Wartość ta odnosi się do niepowtarzalnych numerów PESEL i wskazuje na bardzo wysoką roczną chorobowość z powodu tego nowotworu w Polsce - zaznacza dr Zyśk.

Jak zauważa, tak liczna grupa chorych, często z niepomyślnym rokowaniem ze względu na późne rozpoznanie choroby, wymaga zastosowania optymalnych rozwiązań systemowych w zakresie organizacji opieki zdrowotnej. Tym bardziej że ze względu na rosnącą zachorowalność rak jelita grubego jest istotnym elementem codziennej pracy chirurgicznych i onkologicznych oddziałów szpitalnych oraz ambulatoriów.

Dodatkowo, rosnącej l iczbie zachorowań sprzyja powszechne narażenie społeczeństwa na czynniki ryzyka oraz starzenie się społeczeństwa, choć coraz częściej chorują również ludzie młodzi.

Profilaktyka jest kluczowa

Tym istotniejsza staje się w tej sytuacji, jak zwraca uwagę ekspert, profilaktyka pierwotna i wtórna. Celem profilaktyki pierwotnej jest niedopuszczenie do powstania choroby poprzez unikanie czynników ryzyka oraz wzmacnianie organizmu np. poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o główne czynniki epidemiologiczne podnoszące ryzyko zachorowania na raka jelita grubego to należy wymienić: wiek po 60. roku życia, otyłość, niską aktywność fizyczną i palenie tytoniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH