Kosmetyczne zabiegi nie uporządkują systemu

Po dramatycznych przypadkach związanych z pracą placówek opieki nocnej i świątecznej (m.in. po śmierci 2,5-letniej dziewczynki spod Skierniewic) kontrole przeprowadzane przez NFZ u blisko 120 świadczeniodawców ujawniły obraz niespójności i nieskuteczności całego systemu.

Kontrole pokazały ponadto, że - biorąc pod uwagę skalę nieprawidłowości - przypadki zgonów dzieci, które nie otrzymały pomocy w odpowiednim czasie, są czymś więcej, niż tylko pojedynczymi wydarzeniami spowodowanymi błędami człowieka.

Wykazano, że niemal w co trzeciej placówce pracuje mniejsza liczba lekarzy niż zadeklarowano to w umowach.

W około 30% lecznic świadczenia były ponadto udzielane przez osoby niezgłoszone do realizacji umowy, a w siedmiu przypadkach ci sami lekarze świadczyli usługi w ramach dwóch różnych umów (np. dotyczącej szpitalnego oddziału ratunkowego oraz nocnej opieki) lub w tym samym czasie ten sam zespół lekarsko-pielęgniarski zabezpieczał dwa miejsca udzielania świadczeń.

W 17 placówkach stwierdzono także brak możliwości korzystania z samochodu osobowego przez lekarza, natomiast w 9 przypadkach, mimo deklaracji, nie był zapewniony transport sanitarny. W 12 placówkach nie istniała również możliwość wykonania na miejscu badań laboratoryjnych i rtg.

Pediatra w każdej placówce?

Po ogłoszeniu wyników kontroli NFZ reakcja Ministerstwa Zdrowia i samego Funduszu była błyskawiczna.

- W ocenie ministra zdrowia, w ramach zmian należy zwiększyć dostęp do pediatrów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby z porady pediatry można było skorzystać wieczorem, w nocy i w święta, nie tylko w szpitalu. Chodzi o możliwość prowadzenia podstawowej opieki lekarskiej nie jedynie przez lekarzy rodzinnych, ale także lekarzy pediatrów oraz internistów - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Fundusz zapowiedział z kolei, że w przyszłości będą premiowane w konkursach placówki posiadające pediatrów i dysponujące sprzętem rejestrującym zgłoszenia pacjentów.

Dodatkowymi punktami mają być też nagradzani świadczeniodawcy mający laboratoria i sprzęt rtg.

Propozycjom tym nie towarzyszyła jednak odpowiedź na pytanie, skąd wziąć odpowiednią liczbę pediatrów, skoro - według danych Naczelne Izby Lekarskiej - czynnych zawodowo lekarzy z II stopniem tej specjalizacji jest obecnie zaledwie 6,6 tys. w całym kraju.

Drożej i... gorzej Zdaniem Bolesława Piechy (PiS), do niedawna przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, a obecnie senatora, kontrola nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wykazała niespójność kontraktów z rzeczywistością i małą dbałość NFZ o efektywne wydatkowanie publicznych środków na ochronę zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH