Korzyści wynikające z refundacji

W Polsce żywienie dojelitowe w warunkch domowych stosowane jest u kilku tysięcy pacjentów dorosłych i ok. tysiąca dzieci. Część z nich po jakimś czasie udaje się ponownie przestawić na tradycyjne żywienie. Są jednak i tacy, którzy z metody dojelitowej muszą korzystać do końca życia.

Tej grupie pacjentów system zapewnia istotne wsparcie, gdyż żywienie dojelitowe jest refundowane. Problem może pojawić się wraz ze wzrostem liczby chorych, których będzie z każdym rokiem coraz więcej.

Specjaliści przyznają, że w przypadku żywienia dojelitowego możemy się pochwalić spektakularnymi osiągnięciami w terapii, a sama metoda jest dosyć bezpieczna, chociaż obarczona pewnym ryzykiem powikłań; jednak nie są one niebezpieczne.

Zmniejszenie kosztów hospitalizacji

- Skoro właściwe odżywienie pacjenta może istotnie zmniejszyć koszty hospitalizacji, skracając ogólny czas terapii, a utrzymanie chorego w dobrej kondycji sprawia, że dodatkowo zmniejszy się ryzyko powikłań, których leczenie jest często bardziej kosztowne niż sam proces leczenia pierwotnej choroby - to oczywiste jest, że także z perspektywy budżetu państwa inwestycja w tę metodę jest opłacalna - komentuje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Dodaje: - Odpowiednie żywienie pacjenta jest już uznaną metodą leczenia. W wielu przypadkach żywienie dojelitowe może być realizowane w warunkach domowych i ten tryb postępowania znacznie obniża koszty terapii, głównie ze względu na redukcję wydatków na hospitalizację, co dodatkowo sprawia, że jest ono tańsze dla systemu. Mamy tu prosty rachunek - to metoda efektywna kosztowo dla systemu ochrony zdrowia i należy z niej korzystać - zwraca uwagę dr Gryglewicz.

- NFZ na tym korzysta - stwierdza Edyta Grabowska-Woźniak, prezes Stowarzyszenia Świadczeniodawców Leczenia Żywieniowego w Warunkach Domowych.

Głównym powodem, dla którego Fundusz zdecydował się finansować nowe świadczenia, takie jak żywienie dojelitowe w warunkach domowych, były wysokie koszty pobytu w szpitalu pacjentów, którzy wprawdzie wymagali kontynuacji leczenia żywieniowego przez sztuczny dostęp, ale ich stan był na tyle dobry, że mogli wrócić do domu.

Przykład Mazowsza

- Płatnik ocenił, że leczenie żywieniowe prowadzone w warunkach domowych jest nawet o 70-80% tańsze niż w szpitalu i w ten sposób rozpoczął się rozwój świadczeń kontraktowanych odrębnie, wśród których znajduje się między innymi zakres "Żywienie dojelitowe w warunkach domowych" - mówi Edyta Grabowska-Woźniak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH