Korporacja jak ośrodek badawczy

STEVEN HEINECKE od 40 lat pracuje jako naukowiec w ośrodku 3M w Minneapolis. Jest wynalazcą przezroczystego opatrunku Tegaderm, stosowanego w 140 krajach. - Przełomem w pracach nad tym opatrunkiem było zastosowanie technologii służącej do produkcji... taśm samoprzylepnych i folii - wspomina Steven Heinecke.

- Jak zaczęły się prace nad Tegadermem?

- To ciekawa historia. Początkowo przydzielono mnie do innego projektu w zespole pracującym nad taśmami i opatrunkami. W 3M istnieje jednak świetny system o nazwie "Zasada 15%". Oznacza, że jako pracownicy możemy poświęcić 15% swojego czasu pracy na działanie w obszarach, które - choć nie stanowią naszych obowiązków - należą do naszych zainteresowań.

Dzięki temu możemy zajmować się rozwijaniem nowych produktów i technologii. Ja swoje "15% czasu" zdecydowałem się poświęcić pracy nad przezroczystymi opatrunkami - skłoniły mnie do tego moje praktyki w szpitalach, gdzie przyglądałem się pielęgniarkom zakładającym dostępy naczyniowe.

Dużo czasu poświęciłem na prace terenowe w szpitalach, szczególnie na oddziałach intensywnej terapii. Ważne były dla mnie spostrzeżenia personelu medycznego. W taki sposób dowiedziałem się, że w opatrunkach konieczna jest lepsza taśma do mocowania gazy. Zauważyłem, że pielęgniarki nakładają gazę i taśmę w taki sposób, aby móc kontrolować miejsce wkłucia naczyniowego.

Stało się więc dla mnie oczywiste, że opatrunek musi być przezroczysty. Zarząd 3M dostrzegł w proponowanym rozwiązaniu potencjał rynkowy - w efekcie objąłem pieczę nad projektem i mogłem, wspólnie z zespołem, poświęcić się wyłącznie pracy nad rozwojem opatrunku.

- Jakie rozwiązania naukowe zastosowano w pracach nad Tegadermem na początkowym etapie?

- Przełomem w pracach rozwojowych nad Tegadermem było zastosowanie w opatrunku technologii służącej do produkcji taśm samoprzylepnych i folii. W połowie lat 70. pojawił się nowy polimer - polietylen. Był to materiał oddychający, dlatego zastosowałem ten rodzaj folii do opatrunku. Następnie eksperymentowałem z materiałem, by stworzyć jak najcieńszą folię i w efekcie - uzyskać przezroczysty opatrunek.

- Czy informacje zwrotne od klientów miały wpływ na prace nad Tegadermem?

- Takie informacje mają kluczowe znaczenie w każdym procesie rozwoju produktu w 3M. Można dysponować wszelkimi zdobyczami nauki, ale nie mają one żadnej wartości, jeśli nie stoi za nimi realna potrzeba klienta. Organizowaliśmy spotkania z pielęgniarkami na całym obszarze Stanów Zjednoczonych, aby mieć pewność, że uczestniczą one w tworzeniu i rozwijaniu produktu od samego początku procesu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH