Czy przed wyborami parlamentarnymi jest szansa na uchwalenie m.in. ustaw o ZOZ-ach, sieci szpitali oraz ich oddłużaniu?

Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, nie był jeszcze znany termin przyspieszonych wyborów parlamentarnych.
Wiele jednak wskazuje na to, że Sejm w obecnym składzie raczej nie zdąży uchwalić kilku głośno zapowiadanych przez resort zdrowia ustaw, przede wszystkim dotyczących lecznictwa szpitalnego.
Do Sejmu jeszcze w lipcu trafił rządowy projekt ustawy o sieci szpitali.
Paweł Trzciński, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zapowiedział, że posłowie mają zająć się projektem zaraz po przerwie wakacyjnej "w trybie pilnym".

"Moja ukochana sieć"

Minister zdrowia Zbigniew Religa ustawę o sieci nazywa "swoją ukochaną"... Ta miłość będzie miała swoją cenę. Wejście w życie ustawy ma kosztować ponad 677 mln zł - poinformowała "Gazeta Prawna". Osoby zwalniane w efekcie przekształceń, likwidacji lub łączenia placówek (oddziałów) mają być objęte programem osłonowym. Resort zdrowia proponuje przekazanie 88 mln zł na odprawy dla zwalnianych pracowników.
Ustawa miałaby zacząć obowiązywać od 2008 r., bo już w maju pierwsze szpitale, które będą chciały być włączone do sieci, muszą złożyć specjalne wnioski.
Resort zdrowia będzie miał półtora roku na ich ocenę oraz podjęcie decyzji, które szpitale trafią do sieci.
O włączenie do sieci będzie mógł starać się każdy szpital, którego działalność jest niezbędna dla zapewnienia odpowiedniej liczby i struktury łóżek w danym województwie.
- W projekcie ustawy nie ma wymogu związanego z utrzymywaniem płynności finansowej placówki. Oznacza to, że również szpitale z długami mogą liczyć na włączenie do sieci. Będą musiały jednak wykazać, że ich działanie jest niezbędne, ponieważ oprócz leczenia spełniają również inne funkcje, np. dydaktyczne - analizuje "Gazeta Prawna".
O tym, które szpitale ostatecznie znajdą się w sieci, zadecyduje minister zdrowia. W tym celu regionalne rady do spraw szpitali będą oceniać działanie poszczególnych szpitali. Minister zdrowia nie musi jednak brać pod uwagę tej opinii. Placówki, które trafią do sieci, będą miały zagwarantowane kontrakty z NFZ.

Co z długami

Pilotażowe badanie pod kątem kwalifikowania lecznic do sieci w woj. pomorskim wykazało, że aż 43% tamtejszych szpitali nie radzi sobie ze spłatą długów. Zdecydowanie lepiej wypadają pod kątem jakości świadczonych usług zdrowotnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH