Koordynacja, czyli o czym rozmawiamy

Koordynacja w ochronie zdrowia to - jak można sądzić - już nie tylko modny temat, ale trwały kierunek zmian, na który stawia resort. - Będziemy zmierzać, by koordynację wprowadzić niemal we wszystkich wymiarach i częściach - od POZ przez AOS po szpitale- mówił w czerwcu tego roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak wskazywał, brak właściwej kontynuacji leczenia czy rehabilitacji doprowadzić może do sytuacji, w której efekty podejmowanych przez lekarzy wysiłków nie są takie, jakby oczekiwano. - Pacjent po hospitalizacji pozostawiany jest samemu sobie, jest jedynym organizatorem opieki nad sobą w niezrozumiałym i skomplikowanym systemie, który go otacza - mówił minister, recenzując dotychczasowe działanie systemu.

- Opieka koordynowana to poważna i nowoczesna alternatywa dla obecnego systemu kontraktowania świadczeń i opieki nad pacjentem. Możemy zetknąć się z wieloma opracowaniami, które prezentują zalety i wady takiego rozwiązania, ale śledząc m.in. opracowania ekspertów Banku Światowego, EY, Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Zdrowia czy niezależnych analityków, dostrzegamy więcej zalet dla bezpieczeństwa i kompleksowości obsługi pacjenta, a także lepszego gospodarowania środkami publ ic znymi - zauważ a Michał Kępowic z, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Philips HealthTech Poland and Baltics.

Czym właściwie jest koordynacja w ochronie zdrowia, o której teraz tak głośno? W ostatnich latach poważną publiczną dyskusję na ten temat wywołał między innymi opublikowany w 2013 r. w ramach programu EY "Sprawne państwo" raport "Koordynowana opieka zdrowotna. Doświadczenia międzynarodowe, propozycje dla Polski" autorstwa Katarzyny Kowalskiej i Witolda Pawła Kalbarczyka.

Stosowność i substytucja

Autorzy raportu zdefiniowali koordynowanąopiekęzdrowotną(KOZ) jako siećwspółpracujących ze sobądostawców usług medycznych, tworzonąprzez menedżerów przejmujących odpowiedzialnośćfinansowąi organizacyjnąza zapewnienie dostępu do stosunkowo szerokiego zakresu usług medycznych, koordynujących opiekęnad swoimi pacjentami, zapewniających ciągłośćleczenia i wewnętrzny nadzór nad jego jakością.

Definicji koordynowanej opieki zdrowotnej można też szukać w National Librar y of Medicine (Kozierkiewicz 2011). Według tego ujęcia, koordynowana opieka zdrowotna to zestaw działańmających na celu osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony zdrowia przy ograniczeniu zbędnych kosztów opieki zdrowotnej dzięki stosowaniu szeregu mechanizmów. Te mechanizmy to m.in. zachęty ekonomiczne dla lekarzy i pacjentów motywujące do wyboru optymalnych form opieki, ocena medycznej konieczności dostarczania wybranych usług, kontrole przyjęćszpitalnych i długości pobytu, ustanowienie zachęt do prowadzenia zabiegów w trybie ambulatoryjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH