Kontraktowe trzęsienie ziemi

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się 28 lutego sprawą publikacji prasowych dotyczących wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna oraz p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego i kontraktów zawieranych przez Fundusz z prywatnymi podmiotami. O zwołanie komisji wystąpił klub SLD.

Marcin Pakulski został odsunięty od pełnienia obowiązków prezesa NFZ na czas wyjaśnienia sprawy dotyczącej umowy NFZ ze szpitalem EuroMedic Medical Center w Katowicach. Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Oskarżenia i zapowiedź pozwu

O zawieszenie w pełnieniu obowiązków prezesa NFZ zadecydowała Rada Funduszu. Jednocześnie Rada zdecydowała, że Marcina Pakulskiego zastąpi obecna wiceprezes Funduszu ds. finansowych Wiesława Kłos, wynika z informacji źródeł zbliżonych do centrali NFZ.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek w sprawie Pakulskiego 24 lutego, w związku z publikacją Wprost. Według tygodnika Marcin Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, w połowie ubiegłego roku "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia", gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału.

Protokoły te z oddziału miały trafić do ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań". Pakulski zdecydowanie zaprzecza, że prosił o wykreślenie swego nazwiska z protokołów CBA i zapowiedział, że pozwie autorów artykułu do sądu.

Chodzi o umowę NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy.

- Wystąpienia pokontrolne CBA w sprawie wyników kontroli w śląskim NFZ nie wskazywały mnie w żadnym miejscu jako osoby odpowiedzialnej za stwierdzone nieprawidłowości przy kontraktowaniu świadczeń - podkreślał Marcin Pakulski 28 lutego na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Według Pakulskiego wypowiedź byłego dyrektora śląskiego NFZ Grzegorza Nowaka we Wprost na temat jego rzekomej prośby o wykreślenie jego nazwiska z protokołu CBA "jest nieprawdziwa, co Nowak potwierdził w wypowiedzi dla PAP z 25 lutego".

CBA będzie wyjaśniało

- Nie miałem dostępu i nie znam treści notatki przesłanej przez ówczesnego dyrektora śląskiego oddziału NFZ Grzegorza Nowaka do ówczesnej prezes Funduszu Agnieszki Pachciarz - mówił Pakulski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH