Kontraktowanie - można inaczej?

Dr Zygmunt Klosa, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Być może warto, by ustawodawca rozważył zmiany w konkursowym trybie zawierania umów na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych.

Już z procedury konkursowej wynika, że złożenie oferty na realizowanie świadczeń nie gwarantuje zawarcia umowy, a sama oferta musi być bardzo precyzyjna. Konkursy są prowadzone przez oddziały Funduszu na podstawie aktów prawnych, które nie pozostawiają komisjom konkursowym żadnej dowolności w interpretowaniu prawa. Przepisy dopuszczają możliwość odrzucenia oferty na świadczenia, nawet w sytuacji, gdy były one już wcześniej wykonywane w szpitalu czy poradni przez długie lata.

Gdy nagle się okaże, że poradnia nie otrzyma kontraktu, pacjent musi zmienić poradnię lub skorzystać z porady prywatnej. Przerwane jest też finansowanie w tym zakresie działalności ZOZ-u, co stwarza problemy ekonomiczne w zakładzie i budzi wielkie emocje.

Dlatego złagodzenia wymaga zapis artykułu 149 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z którego wynika, że każda nieścisłość w ofercie powoduje jej odrzucenie.

Z konkursowego trybu zawierania umów zawartego w ustawie wynika wprost, że Fundusz negocjuje z podmiotami liczbę oraz cenę świadczeń. Być może warto się zastanowić nad wprowadzeniem także kryterium struktury świadczeń. Do takich rozważań skłania analiza struktury świadczeń realizowanych w niektórych specjalnościach na Śląsku.

Jeśli podmiot w wyniku wygranej w konkursie otrzymuje duże środki finansowe, to powinien wykonywać nie tylko świadczenia drogie, wymagające dużego nakładu pracy, ale także te, które są mniej opłacalne. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH