Definicja działalności gospodarczej bezpieczna dla lekarzy

Jeszcze dwa tygodnie temu tzw. kontraktowcy - pielęgniarki i lekarze pracujący na własny rachunek, obawiali się, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy o CIT i PIT (1 stycznia 2007 r.) będą musieli przejść na etaty. Obawy te okazały się płonne.
Medycy zyskaliby na etatach np. płatne urlopy, ale znacznie straciliby finansowo - niektórzy nawet połowę.
- Nie będzie mnie stać na wyrównanie kontraktowcom straty. Kto z nich będzie więc chciał u mnie pracować? - pytał w rozmowie z "Życiem Warszawy" Waldemar Rybak, dyrektor Szpitala na Solcu, gdzie większość lekarzy pracuje na kontraktach.
Powodem całego zamieszania i niepokoju "kontraktowców" była nowa definicja działalności gospodarczej, z której zakresu przedmiotowego wyłączono czynności, jeżeli łącznie spełnione są trzy warunki: odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności; są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności; wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
- Chciałbym z całą stanowczością podkreślić, że zmiana ta nie odbiera lekarzom i pielęgniarkom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą możliwości świadczenia usług na rzecz szpitali na podstawie zawartych kontraktów - czytamy w piśmie wiceministra finansów Jacka Dominika do Naczelnej Rady Lekarskiej.
W swojej interpretacji resort finansów powołał się m.in. na zapis ustawy o ZOZ-ach, przewidujący za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń solidarną odpowiedzialność cywilną udzielającego zamówienie i przyjmującego (lekarza, pielęgniarkę).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH