Kontrakt nie zawsze znaczy to samo

Każdy lekarz zastanawiający się nad podpisaniem umowy cywilnoprawnej ze szpitalem musi dokładnie rozważyć, jaka forma zatrudnienia jest dla niego bardziej korzystna. Jak wiadomo, nie jest to łatwa decyzja.

Lekarz kontraktowy rezygnuje z pewnych zabezpieczeń socjalnych i prawnych pracownika najemnego, podejmując ryzyko pracy na własny rachunek i stając się samodzielnym organizatorem świadczeń, prowadzącym działalność gospodarczą.

Zyskuje finansowo, ale często płaci wysoką cenę w postaci przedłużonego czasu pracy. Może dlatego niekiedy warto się zastanowić dwa albo trzy razy, czy to się naprawdę opłaca...

Przekonują przelewy

Niektórzy szefowie placówek wychodzą naprzeciw takim wahającym się pracownikom. - Jestem bardzo elastyczna w tej materii, ponieważ mam w szpitalu lekarzy, którzy pracowali na umowę o pracę, potem przeszli na cywilnoprawną, później z pewnych powodów chcieli wrócić na etat, a niektórzy jeszcze raz decydowali się na kontrakt - opowiada Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Ostatecznie jednak zazwyczaj przekonują twarde liczby i przelewy na konto. Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia z ubiegłego roku, zebranych w 623 placówkach, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto lekarzy kontraktowych w przypadku SPZOZ-ów (537 jednostek) wynosiło:
- ordynator, zastępca ordynatora - 11 834 zł,
- lekarz z II stopniem specjalizacji - 9 515 zł,
- lekarz z I stopniem specjalizacji - 7 661 zł,

lekarz bez specjalizacji - 6 493 zł. W porównaniu z podanym przez resort wynagrodzeniem łącznym brutto lekarzy pracujących w SPZOZ- -ach na umowę o pracę są to kwoty wyższe o 11-29%.

W przypadku niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej uczestniczących w ankiecie Ministerstwa Zdrowia (79 jednostek) miesięczne płace lekarzy zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej wyglądały następująco:
- ordynator, zastępca ordynatora - 12 154 zł,
- lekarz z II stopniem specjalizacji - 9 435 zł,
- lekarz z I stopniem specjalizacji - 8 096 zł,

lekarz bez specjalizacji - 7 020 zł. Tutaj również pensja lekarzy kontraktowych była większa o 10-29% (w zależności od funkcji czy stopnia specjalizacji) od łącznego wynagrodzenia brutto zatrudnionych na umowę o pracę w NZOZ-ach. Natomiast porównując zarobki lekarzy kontraktowych w SPZOZ-ach i NZOZ-ach, różnice są niewielkie (3- 8%), zwykle na korzyść tych ostatnich.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH