Natychmiastowa konsultacja, którą przeprowadza profesor ze szpitala po drugiej stronie globu, dyskusja kilkudziesięciu lekarzy z całej Polski, którzy są oddaleni od siebie o setki kilometrów - to wszystko jest możliwe dzięki telemedycynie.

Jej rozwój pozwoliłby na oszczędności w systemie ochrony zdrowia, mógłby też pomóc w pewnym zakresie przyczynić się do rozwiązania problemu braku specjalistów w wielu dziedzinach - mówili uczestnicy konferencji "Rozwiązania telemedyczne w Małopolsce" (Kraków, 12-13 maja 2011 r.) - zorganizowanej przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Jak pokazują doświadczenia tej placówki, telekonsultacje medyczne wspomagają lekarzy w leczeniu skomplikowanych schorzeń, ułatwiają też szkolenia studentów medycyny.

TeleDICOM - system zdalnych konsultacji medycznych wyspecjalizowany w dziedzinie angiografii, wprowadzony przez Krakowski Szpital Specjalistyczny, umożliwia przesłanie danych z ośrodków lokalnych do centrum referencyjnego w szpitalu, a następnie udział "na żywo" grupy zarejestrowanych lekarzy w sesjach konsultacyjnych.

Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w krakowskim szpitalu ma już ponad 10-letnie doświadczenie w kwalifikowaniu pacjentów do leczenia operacyjnego, m.in. w oparciu o transmisję internetową filmów z koronarografii.

Coraz lepsze konsultacje

System telekonsultacyjny TeleDICOM, który wdrażany jest w lecznicy, idzie dalej, umożliwiając lekarzom uczestnictwo we wspólnej sesji telekonsultacyjnej.

- W przypadku systemów nieinteraktywnych, gdzie dane przekazywane są do specjalisty, który samodzielnie je konsultuje, może być to trudne zwłaszcza w przypadkach nietypowych. Lekarz prowadzący musi dostarczyć bardzo zaawansowany opis stanu pacjenta, trudniej też omawiać przypadek bez możliwości szybkiego komunikowania się - mówi dr Andrzej Gackowski z Kliniki Chorób Serca i Naczyń KSS, koordynator telekonsultacji.

Zwraca uwagę, że ochrona zdrowia ma coraz częściej do czynienia z pacjentami starszymi, cierpiącymi na wiele chorób, które komplikują podejmowanie decyzji.

- W tej sytuacji sesja telekonsultacyjna, w której równocześnie uczestniczą lekarz prowadzący i specjaliści w wymaganych w danym przypadku dziedzinach, daje możliwość lepszego komunikowania się i sprawniejszego konsultowania trudnych przypadków. O wiele lepsza dla pacjenta jest sytuacja, kiedy ekspert może rozmawiać z lekarzem prowadzącym podczas analizy jego badań - podkreśla dr Gackowski.

Z dowolnego miejsca na świecie

Oprogramowanie umożliwia nie tylko rozmowę z konsultantami i dyskusję o stanie pacjenta, ale przede wszystkim synchroniczne oglądanie obrazów i filmów diagnostycznych z możliwością dokonywania licznych pomiarów on-line.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH