Portal rynekzdrowia.pl opublikował niedawno wypowiedź prof. Krzysztofa Warzochy, dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, dotyczącą roli i zadań konsultantów krajowych. Tę opinię skomentował prof. Wiesław W. Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. Poniżej publikujemy fragmenty obu wypowiedzi.

Prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie Co robią konsultanci dla pacjentów?

Wielu z konsultantów nie robi nic, by poprawić dostęp do nowych terapii dla pacjentów. Brakuje przepływu informacji dotyczących dostępu do innowacyjnych, drogich terapii między środowiskiem konsultantów a Agencją Oceny Technologii Medycznych czy NFZ.

Konsultanci powinni wyprzedzać pewne działania i informować obie instytucje rok przed prawdopodobną rejestracją nowego leku w danym wskazaniu o potrzebie sfinansowania terapii dla określonej populacji pacjentów. Powinni też ocenić, jakie mogą być konsekwencje natury finansowej refundowania takiego leku.

Trudno się dziwić, że płatnik nie będzie w stanie finansować wszystkich nagle pojawiających się nowych, bardzo drogich terapii celowanych. Urzędnicy nie są w stanie tego przewidzieć, a konsultant często nie robi nic, by takie informacje wcześniej dostarczyć.

Tymczasem terapia celowana rzadko kiedy jest terapią ratującą życie. Potrzeba jej stosowania nie pojawia się z dnia na dzień. Dlatego zespół konsultantów w danej dziedzinie powinien informować płatnika i AOTM na bieżąco o kolejnych danych pojawiających się na temat innowacyjnego leku. Nie można na końcu stawiać pod ścianą nie tylko pacjentów, ale i instytucji, która wykłada na to leczenie pieniądze.

(...) Konsultantem jest najczęściej kierownik kliniki czy szpitala, który jeździ na konferencje i jest "bombardowany" informacjami o nowościach przez firmy farmaceutyczne. To nie jest osoba myśląca w sposób całkowicie niezależny. Dlatego powinny istnieć grupy konsultantów w poszczególnych dziedzinach, kreujące politykę lekową z wyprzedzeniem.

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii

Wypada mi odpowiedzieć

Zapoznałem się z ciekawą wypowiedzią prof. Krzysztofa Warzochy, dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, pt.: "Co robią konsultanci dla swoich pacjentów?" (portal rynekzdrowia.pl - red.). Przypuszczam, że prof. Warzocha nie odnosi się tu do działania konsultanta w dziedzinie otolaryngologii, a jako hematolog raczej do mojej skromnej osoby i w związku z tym wypada mi odpowiedzieć. W odniesieniu do zwiększenia dostępu chorych na choroby krwi do leków celowanych to pozwolę sobie przypomnieć, że w 2009 roku z moim czynnym udziałem został do leczenia przewlekłej białaczki szpikowej wprowadzony nilotynib, a wskazania do stosowania pozostałych inhibitorów kinaz tyrozynowych zostały rozszerzone. Z kolei w odniesieniu do programu leczenia szpiczaka wskazania do stosowania bortezomibu w ramach programu terapeutycznego także zostały znacznie rozszerzone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH