Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej możliwość stosowania alternatywnych wobec spalania metod utylizacji medycznych odpadów zakaźnych. Od 2005r. takie odpady można było jedynie unieszkodliwiać w spalarniach. Niebawem Sejm zdecyduje, czy nowe prawo wejdzie w życie.

Sylwester Kwiatkowski, wiceprezes Stowarzyszenia "Bez Dioksyn"

Tanio i bezpiecznie

Dopuszczenie w 2002 roku alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów medycznych doprowadziło do dużych zmian na rynku. Szpitale zainwestowały w profesjonalne urządzenia, np. autoklawy czy sterylizatory, pojawiły się nowe firmy odbierające i unieszkodliwiające odpady medyczne. Nowe regulacje spowodowały radykalne obniżenie cen.

Realne oszczędności służby zdrowia obrazuje przykład Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu - średni koszt dobowego utrzymania pacjenta to ok. 5 zł. Statystycznie przy łóżku pacjenta powstaje ok. 1 kg odpadów medycznych. Jeśli odpady te będą unieszkodliwiane w sposób alternatywny, każde łóżko przyniesie średnio 1,5-2 zł oszczędności. Przy założeniu, że w Polsce jest około 190 tys. łóżek szpitalnych, oszczędność może sięgnąć nawet 400 tys. złotych dziennie, a zysk dla finansów służby zdrowia można szacować na poziomie co najmniej 100 mln złotych rocznie.

Koszt spalenia odpadów to od 2,50 zł do nawet 6,50 zł za kilogram. Unieszkodliwianie odpadów w sterylizatorze lub autoklawie kosztuje ok. 1 zł/kg. Odpad wtórny, jałowy i bezpieczny, można przekazać do paliw alternatywnych i dodatkowo zarobić około 3-6 groszy za kilogram.

Technologie unieszkodliwiania odpadów medycznych są procesami całkowicie bezpiecznymi. Materiał otrzymany w ich wyniku jest jałowy i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi czy środowiska. Odpady medyczne po procesach alternatywnych nie zawierają żadnych bakterii czy wirusów chorobotwórczych. Te mikroorganizmy w stosowanych temperaturach giną w ciągu od 30 do 90 sekund, a czas procesu w urządzeniach nigdy nie jest krótszy od 25 minut. Każdy cykl jest kontrolowany i rejestrowany w zakresie dotrzymania tych istotnych dla skuteczności cyklu parametrów.

Nie rzadziej jak raz na kwartał dokonuje się mikrobiologicznej kontroli skuteczności działania urządzenia. Zwolennicy spalania odpadów celowo przemilczają fakt, że dioksyny i furany - czyli najbardziej toksyczne i długotrwałe związki emitowane w spalarniach - bada się tylko dwa razy w roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH