Wprowadzenie od 1 lipca br. systemu rozliczeń z NFZ w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) nadal wywołuje wiele kontrowersji. Fundusz uspokaja, że trzymiesięczny okres przejściowy pozwoli świadczeniodawcom opanować nowe zasady sprawozdawania, a JGP sprzyja uzyskiwaniu przez placówki wyższych przychodów. Pilotaż systemu pokazał, że jest to możliwe, choć nie wszędzie... Czy zatem obawy menedżerów związane z wdrożeniem JGP są uzasadnione?

Dr Aleksander Zajusz, wicedyrektor ds. klinicznych Centrum Onkologii w Gliwicach

Brakuje informacji i szkoleń

Nasze Centrum Onkologii jest największym w Polsce ośrodkiem radioterapii. Aby zatem ograniczyć się do tej dziedziny, to z już opublikowanych danych dotyczących JGP wynika, że procedury z zakresu radioterapii są średnio wycenione o 10% niżej w stosunku do dotychczasowych stawek.
W nowym systemie także jest osobny katalog radioterapii zbliżony do wcześniej obowiązującego. Wycena punktu wzrosła wprawdzie do 48 zł, jednak okazało się, że w przypadku radioterapii w Centrum Onkologii w Gliwicach daje to jednostkowe ceny wyraźnie niższe niż do tej pory, co wynika z mniejszej liczby punktów. Osobodzień radioterapii w naszym centrum został w nowym systemie wyceniony de facto o ok. 20% niżej.
Jeżeli chodzi o wdrażanie od 1 lipca systemu Jednorodnych Grup Pacjentów przeraża mnie i zaskakuje brak szczegółowych informacji. Wystarczy powiedzieć, że dopiero dzisiaj (18 czerwca - przyp. red.) zostały zamieszczone na stronach internetowych NFZ dane dla firm informatycznych, co świadczy o tym, że ten system nie jest dobrze przygotowany.
Natomiast 11 czerwca, podczas konferencji prasowej, ogłoszono, że oddziały NFZ w okresie przejściowym, czyli przez trzy pierwsze miesiące wprowadzania JGP, będą mogły rozliczać się poprzez 1/12 kontraktu, to znaczy, iż z góry zakłada się, że sprawozdawanie w nowym systemie jest na razie wręcz niemożliwe.
Nie twierdzę, że sama idea JGP jest zła, ale sposób wdrażania tego systemu jest fatalny. Do wprowadzenia JGP pozostało kilka dni, tymczasem NFZ nie przeprowadził jeszcze praktycznie żadnego szkolenia dla świadczeniodawców.
Przypomnę, że Fundusz podczas wspomnianej konferencji podał dość pokaźną kwotę, jaka ma być przeznaczona na tego rodzaju szkolenia planowane do 2010 roku. Czyżby więc miało to oznaczać, że dopiero w 2010 roku dowiemy się czegoś, co ma nastąpić... 1 lipca 2008 roku?

Jacek Grabowski, wiceprezes NFZ

Szansa na rentowność

Jesteśmy już jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie stosują zasad rozliczeń procedur medycznych opartych na Jednorodnych Grupach Pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH