Wydarzenia ostatnich miesięcy nie pozostawiają miejsca na wątpliwości: organizacja pracy w polskich szpitalach musi ulec zmianie

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie można się spodziewać nasilenia trwającej od lat dyskusji o wyższości systemu konsultanckiego nad ordynatorskim (lub odwrotnie). A wszystko za sprawą projektu ustawy o ZOZ-ach, który znalazł się w pakiecie minister Ewy Kopacz. Jeden z jego zapisów dopuszcza bowiem możliwość zatrudniania wyższego personelu medycznego w szpitalach w systemie ordynatorskim lub konsultanckim, co ma ułatwić dyrektorom uzyskanie większej swobody w doborze kadr i egzekwowaniu odpowiedzialności.
- Dotychczas temat istniał tylko w dyskusjach, w których ludzie pod tymi samymi pojęciami rozumieli zupełnie różne rzeczy, dlatego pojawienie się tego zapisu może tylko cieszyć - uważa Maciej Piróg, dyrektor Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka. - Od czegoś trzeba zacząć.
- To sprawa bez żadnego praktycznego
znaczenia - ocenia Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, szefowa Powiatowego Centrum Zdrowia SA NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku.

Samodzielny i odpowiedzialny

Beata Małecka-Libera, posłanka PO, spodziewa się, że zawarta w projekcie propozycja wzbudzi wiele emocji. System ordynatorski trwał w polskich szpitalach przez dziesięciolecia i w wielu nadal ma się dobrze. Zmian nikt nie lubi, a szczególnie takich, które wymagają przejęcia pełnej odpowiedzialności. Tymczasem o to właśnie chodzi.
- Chcemy wzmocnić samodzielność lekarzy specjalistów, którzy powinni, naszym zdaniem, odpowiadać za cały tryb leczenia prowadzonych przez siebie pacjentów - wyjaśnia posłanka Małecka-Libera. - Na razie główne skrzypce gra ordynator, a rola specjalisty sprowadza się do wykonywania jego poleceń. To się powinno zmienić. Związanie pacjenta z lekarzem prowadzącym, który jest przecież takim samym pełnoprawnym specjalistą jak ordynator, nie dokona się, naturalnie, z dnia na dzień, stąd propozycje nowego systemu konsultanckiego, wymagające jednak doprecyzowania. Konieczne jest opracowanie procedur medycznych, standardów postępowania oraz określenie zasad odpowiedzialności nie tylko medycznej, ale i ekonomicznej.
Posłanka PO podkreśla, że system konsultancki może znacznie usprawnić zarządzanie szpitalem, jest zatem istotnym narzędziem dla kompetentnego, odpowiedzialnego dyrektora. Przykład? Niektóre placówki mają dwa, a nawet trzy oddziały wewnętrzne, każdy z oddzielną administracją i ordynatorem. Dyrektor otrzymałby obecnie możliwość zastąpienia kilku ordynatorów konsultantem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH