Zdaniem specjalistów, w Polsce powinien istnieć równy dostęp pacjentów do chemioterapii niestandardowej, jak i do wszystkich innych świadczeń, które są finansowane ze środków publicznych. Niestety, na razie w naszym kraju istnieją poważne dysproporcje w finansowaniu zarówno leczenia standardowego, jak i wykraczającego poza ów standard.

- Różnice między najwyższym i najniższym wydatkowaniem per capita między województwami są dziesięciokrotne. Biorąc pod uwagę to, że różnice w zapadalności nie różnią się tak dramatycznie między regionami, trudno to zjawisko racjonalnie wyjaśnić - stwierdził prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jeśli nie możemy zrealizować zapisu Konstytucji RP gwarantującego wszystkim wszystko, bo nas na to nie stać, to zapiszmy konstytucyjnie równy dostęp do leczenia, w ramach tego, co mamy - postulowali uczestnicy jednej z sesji panelowych podczas marcowej konferencji Rynku Zdrowia "Onkologia w Polsce 2011".

Problemy polskiej onkologii to nie tylko duże różnice w dostępie do leczenia między regionami, ale także brak wystarczających środków na sfinansowanie kosztownych terapii i swoboda urzędnicza w kształtowaniu poziomu leczenia w poszczególnych regionach.

Co to znaczy niestandardowo

Dr Aleksander Zajusz, zastępca dyrektora Oddziału ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki w Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, zwrócił uwagę na niedoskonały zapis w Konstytucji RP o tym, że każdy pacjent ma prawo do leczenia.

- Nie mając środków na wszystko, nie jesteśmy w stanie tego zapisu wykonać.

Jeśli zaś nas na to nie stać, to muszą powstać procedury wydawania zgód na chemioterapię niestandardową. Potrzebny jest rejestr pacjentów i centralny system oceny wniosków, by każdy pacjent miał takie same możliwości leczenia.

Podobnego zdania jest prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej, który stwierdził, że chemioterapia niestandardowa budzi emocje, bo wielu ludzi widzi w niej ostatnią deskę ratunku dla chorych. - To rzadko jest prawdą. Jednak najważniejszym problemem w finansowaniu drogich terapii jest niedobór środków - mówił profesor Jassem.

Ponadto, jak zauważył, system chemioterapii niestandardowej i system udzielania tego świadczenia jest procesem niedoskonałym, opartym na subiektywnych i niejasnych kryteriach. - To są bardzo drogie terapie, które powinny być przydzielane najbardziej potrzebującym.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH