Konkurencja wymusza wymianę

O potrzebie wymiany aparatury medycznej i wyposażenia polskich szpitali w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz o problemach z tym związanych dyskutowali uczestnicy sesji "Aparatura i wyposażenie placówek medycznych" w trakcie X Forum Rynku Zdrowia.

Zdaniem Janusza Szafrańca, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, mimo iż w ciągu ostatnich lat w tym zakresie w polskiej ochronie zdrowia dokonała się prawdziwa rewolucja, to kolejna perspektywa finansowa - na lata 2014- 2020 - stwarza możliwości inwestowania w aparaturę i sprzęt medyczny, co w wielu placówkach jest już koniecznością.

- Dokonaliśmy prawdziwego skoku cywilizacyjnego w zakresie aparatury i szpitalnego wyposażenia. Niebawem jednak minie dziesięć lat od czasu, kiedy te zmiany się rozpoczęły, a czas życia aparatury medycznej określa się właśnie na taki okres. Niedługo zatem sprzęt będzie zużyty moralnie i technicznie - tłumaczył prezes Szafraniec.

Uwolnić środki prywatne

Jak tłumaczył prezes Szafraniec, dziesięcioletnia aparatura, dobrze konserwowana, może co prawda nadal pracować, ale w związku z postępem technologicznym, nie będzie pozwalała poszczególnym placówkom na zajęcie dobrej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług medycznych.

- Jeśli szpital chce być konkurencyjny i atrakcyjny, musi zabiegać o coraz bardziej nowoczesną aparaturę, aby świadczyć jak najwyższą jakość usług. Chociażby z tego powodu popyt na wysokospecjalistyczny sprzęt będzie rósł. Dopełnia tego wizja coraz dłuższego życia Polaków w dobrym zdrowiu. Aby ją zrealizować, trzeba mieć do tego potrzebne środki i narzędzia - mówił prezes Polmedu.

Zaznacza, że państwo mające ambicje bycia 20. gospodarką świata powinno zapewnić swoim obywatelom wysoki poziom zaspokajania potrzeb zdrowotnych. PKB w ciągu 20 lat wzrósł trzykrotnie i powinno nas być stać, aby usługi medyczne były świadczone z zastosowaniem najlepszej aparatury. Zdaniem prezesa Polmedu, kołem napędzającym rynek będzie także turystyka medyczna.

- Jeśli chcemy wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa w tym zakresie, trzeba zmienić model finansowania inwestycji medycznych. Wydaje się, że jedynym realnym narzędziem w realizacji tego zadania jest uwolnienie środków prywatnych - mówił prezes Szafraniec.

Nie ma cudownego

rozwiązania, ale...

Na jedną z form zapewnienia placówkom na odpowiednim poziomie aparatury medycznej w czasie dyskusji wskazywał prezes zarządu Szpitali Tczewskich S.A., Janusz Boniecki, mówiąc o outsourcingu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH