Konkurencja podnosi jakość

Mimo różnych barier, prywatny sektor ochrony zdrowia w Polsce będzie się rozwijał i przyciągał kolejnych inwestorów - zarówno branżowych, jak i finansowych. Utrzymanie tej korzystnej dla całego systemu tendencji wymaga jednak stabilnych i przejrzystych regulacji prawnych - argumentowali uczestnicy sesji "Mapa zdrowia prywatnego" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7-9 maja 2014 r.).

Rynek prywatnych usług medycznych powiększa się z roku na rok bardzo dynamicznie. Jak mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, dzisiaj w Polsce funkcjonuje już 130 szpitali prywatnych i 110 sprywatyzowanych (działających w formie spółek należących do samorządów).

- W sumie więc 240 podmiotów - prywatnych lub skomercjalizowanych - udziela świadczeń szpitalnych przynajmniej w jednym zakresie w trybie ostrym - zaznaczył wiceprezydent Pracodawców RP.

Jest duży potencjał, ale...

O pozytywnym postrzeganiu polskiego rynku medycznego przez inwestorów świadczą m.in. duże transakcje kapitałowe, jak chociażby ta związana z wejściem Grupy Lux Med w skład międzynarodowej grupy Bupa, działającej na rynku opieki zdrowotnej - obsługującej 14 mln klientów, zatrudniającej 62 tys. osób, obecnej m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Nowej Zelandii oraz USA.

- Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce z jednej strony jest bardzo dynamiczny, z drugiej strony ciągle jeszcze niedojrzały. Jednak w kraju prawie 40-milionowym - bardzo perspektywiczny z punktu widzenia inwestora - stwierdza Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med Sp. z o.o.

- Głównie bariery w rozwoju tego sektora to niedojrzałość regulacji prawnych. Są one poprawiane, zmieniają się albo... w ogóle ich nie ma - dodała.

W opinii prezes Rulkiewicz z biegiem czasu prywatna opieka zdrowotna w Polsce będzie coraz silniejsza. Ważne jest jednak, aby miała dodatkowe źródło finansowania. - Konieczna jest ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Polaków nie stać na płacenie za wiele usług medycznych z własnej kieszeni. Mimo że stajemy się krajem coraz bogatszym, to regulacje powinny stworzyć możliwość dostępności takich ubezpieczeń dla możliwie szerokiej populacji - podkreślała.

Zdaniem prof. Pawła Buszmana, prezesa zarządu American Heart of Poland SA, jeszcze kilka lat temu wydawało się, że piętrzące się bariery przed prywatnym sektorem medycznym będą z czasem coraz mniejsze. Jednak w ostatnim okresie nastąpił odwrót od liberalizacji w tym zakresie.

Zaufanie inwestorów

- W przyszłości ograniczeniem dla rozwoju prywatnych szpitali i usług medycznych będą przede wszystkim nierówności w traktowaniu publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. To, co udało się uzyskać niepublicznemu sektorowi, to przede wszystkim pokazanie innej jakości. Konkurencyjność spowodowała, że dzisiaj usługi także w placówkach publicznych zyskały bardzo wiele na jakości - mówił prof. Buszman.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH