Jeżeli nie jest się chorym, to nie można poprawić zdrowia, bo nie można być "bardziej zdrowym". Łatwo sobie można natomiast zaszkodzić.

Ostatnio słyszy się w świecie lekarskim pełne niepokoju opinie, że Polacy nadużywają środków przeciwbólowych. A przecież trudno się dziwić sytuacji, w której - gdy kogoś coś boli, a ma perspektywę odstania w przychodni paru godzin w kolejce po numerek i oczekiwania dwóch tygodni na wizytę do lekarza - wybiera krótki spacer do kiosku po pigułkę przeciwbólową. Oczywiście nie jest to jedyny powód wzrastającego pędu do tzw. samoleczenia.

Polacy lubią się sami leczyć korzystając ze wskazówek podawanych w licznych reklamach i na ogół wydaje im się, że wiedzą znacznie więcej niż lekarz. Poza tym panuje dość powszechne przekonanie, że jak się już pójdzie do lekarza, to ten na pewno jakąś chorobę znajdzie... Lekarze zaś generalnie przystają na zjawisko samoleczenia jako "zafiksowanego" elementu naszej rzeczywistości. Bywa, że czasami dla nich niewygodne, bo pacjent zapytany o leki, jakie przyjmuje, wcale nie wspomina o preparatach OTC. Albo trzeba delikwenta nakładem dużych sił i kosztów wyciągać z efektów takiej rozrywkowej działalności.

Za i przeciw

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że są wśród lekarzy zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego sposobu leczenia.

Do tych drugich niewątpliwie należy profesor Jacek Spławiński, kierownik Zakładu Farmakologii Narodowego Instytutu Leków.

- Lek stał się towarem takim samym jak cukierek i, niestety, tak jest traktowany przez pacjentów, którzy nie biorą pod uwagę, że każde jego zastosowanie jest eksperymentem - mówi prof. Jacek Spławiński. - To przecież substancja chemiczna, której zadaniem jest zmiana przebiegu procesu chorobotwórczego. Otóż nie ma, poza nielicznymi wyjątkami, leku, który działałby na jeden tylko enzym w komórce, co oznacza, że może wpływać na różnorodne procesy w komórce ustroju. To niebezpieczna broń, która w postaci leków OTC dociera do ludzi w sposób przypadkowy. Często różne preparaty bezrecepturowe stosują osoby, które nigdy nie powinny ich zażywać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH