Konkurenci z importu

Na rodzimym rynku szpitalnych inwestycji zrobiło się międzynarodowo

Przestarzała baza lokalowa z jednej strony, a z drugiej konieczność dostosowania wielu obiektów szpitalnych do wymogów unijnych to główne powody, dla których polskimi inwestycjami w ochronie zdrowia interesuje się coraz więcej zachodnich firm. Mają doświadczenie, technologie, a także - co w niektórych przypadkach może mieć istotne znaczenie - kapitał. Oczywiście rodzimi wykonawcy pozostają ważnymi graczami na tym rynku, jednak nie sposób nie dostrzec, że przybywa im zagranicznych konkurentów.
O tym, że w tym sektorze inwestycji zaczął się spory ruch, może świadczyć m.in. planowana budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu. W realizację tego przedsięwzięcia chce się zaangażować aż 9 firm, w tym światowi potentaci - poinformowała w połowie listopada Gazeta Wyborcza.

Żywiecki model PPP

Żywiecki Szpital Powiatowy, aby spełnić wszelkie techniczne i sanitarne standardy, musiałby przejść remont na wielką skalę. Jego koszt wyniósłby tyle, ile budowa nowego szpitala...
Starostwo w Żywcu, którego nie stać na sfinansowanie tak poważnej inwestycji, zaproponowało firmom z zewnątrz budowę nowego szpitala na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Mimo wielu sceptycznych głosów, ogłoszono konkurs. Po zakończeniu przyjmowania ofert okazało się, że zainteresowanie inwestorów jest ogromne. Zgłosiło się wspomnianych dziewięciu oferentów (firm i konsorcjów), nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Austrii czy Kanady.
W stawce potencjalnych inwestorów znalazły się Konsorcjum Szpitali Polskich SA, Mostostal i firma EMC Instytut Medyczny, InterHealth Kanada Limited z Toronto, Strabag, General Electric Medical Systems oraz VAMED Standor-tentwicklung und Engineering.
W kolejnym etapie konkursu starostwo będzie analizować wszystkie oferty i rozstrzygnie, która z nich jest najbardziej korzystna.
- Inwestorowi stawiamy warunek: będzie musiał zapewnić leczenie we wszystkich specjalnościach, jakie powinny być w szpitalu powiatowym w ramach kontraktu z NFZ, czyli dla pacjentów bezpłatnie - powiedział Gazecie Wyborczej Jan Miodoński, wicestarosta żywiecki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH