Program Informatyzacji Ochrony Zdrowia (cz. 2)

W poprzednim numerze zaprezentowane zostały takie elementy Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia, jak m.in. elektroniczna dokumentacja medyczna i rejestry medyczne. Poniżej ciąg dalszy analizy zakresu PIOZ oraz omówienie warunków efektywnej informatyzacji sektora opieki zdrowotnej; poświęcimy im także ostatnią część naszego cyklu, która ukaże się w następnym wydaniu RZ.

Autoryzacja świadczeń

Do autoryzacji wykonania świadczenia PIOZ zakłada wykorzystanie wielofunkcyjnego elektronicznego dowodu osobistego zgodnego z założeniami opracowanymi w ramach innego projektu finansowanego ze środków unijnych, tj. projektu "pl.ID polska ID karta", realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Koncepcja takiego dowodu jest zgodna z wytycznymi i normami Unii Europejskiej, regulującymi kwestie zabezpieczeń dokumentów elektronicznych, danych biometrycznych w nich zawartych oraz systemu identyfikacji elektronicznej osób fizycznych. Zgodnie z nią taka karta, oprócz danych biometrycznych, będzie również zawierała tzw. Elektroniczny Urzędowy Podpis Obywatela, wydawany przez organy państwowe do posługiwania się nim w relacjach obywatel - państwo.
Przewiduje się, że karta pozwoli również na zainstalowanie na niej podpisu elektronicznego.

Rozliczenia z płatnikami

Centralne systemy informatyczne (platformy) wykonane w ramach PIOZ będą umożliwiały podmiotom ochrony zdrowia rozliczanie wykonanych usług z płatnikiem świadczeń zdrowotnych. Pozwolą one na przygotowanie zbiorczego raportu na podstawie danych z rejestru usług medycznych, wygenerowanie elektronicznej faktury, podpisanie jej i przesłanie płatnikowi świadczeń. Aby było to jednak realne, zarówno publiczni, jak i niepubliczni płatnicy świadczeń będą musieli zarejestrować zawarte przez siebie kontrakty w centralnym rejestrze kontraktów, który również powstanie w ramach PIOZ, oraz dostarczyć do centralnego systemu reguły kontraktowe, np. zasady tworzenia Jednorodnych Grup Pacjentów.
Systemy rozliczeniowe umożliwią częstsze niż raz na miesiąc rozliczanie faktycznie wykonanych świadczeń zdrowotnych z płatnikiem, a w konsekwencji zwiększy się płynność finansowa placówek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH