Nieodpłatne wydawanie leków dla seniorów, jedynie na podstawie przekroczenia przez nich 75. roku życia, łatwo może prowadzić do nadużyć. Bezwzględnie potrzebne są środki kontroli i monitorowania tego procesu.

Kontrola byłaby dużo łatwiejsza, gdyby istniał komputerowy rejestr leków, czy indywidualne konto pacjenta, które by wskazywało, jakie leki zużywa określony chory. To jest oczywiście trudne do wykonania, ale nie niemożliwe.

Nie podlega dyskusji, że osoby po 75. roku życia są obciążone licznymi chorobami przewlekłymi, dlatego też w znaczącym stopniu zużywają leki. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że polskim seniorom żyje się trudno, a ich sytuacja materialna z wiekiem ulega pogorszeniu. Wśród nich znajdują się osoby w różnej sytuacji materialnej, dla których darmowe leki mogą być istotnym odciążeniem. Stąd też sam pomysł wydaje się dobry i na pewno oczekiwany przez społeczeństwo.

Natomiast zupełnie odrębną sprawę jest sposób korzystania z tego przywileju. Na pewno trzeba wprowadzić działania, które będą zapobiegać nadużyciom. Dziś trudno jeszcze ocenić pomysł przedstawiony przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, zgodnie z którym leki przysługujące bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia znajdą się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej.

Od czegoś jednak trzeba zacząć. Rozumiem, że pozostałe leki - te, które byłyby poza listą leków zarezerwowanych za 0 zł dla seniorów, nadal byłyby dostępne, tylko że na zasadach obecnie obowiązujących. Dlatego też to rozwiązanie nie niesie żadnego zagrożenia dla pacjentów.

Jedno jest pewne. Nie można jednoczasowo udostępnić wszystkich leków dla wszystkich pacjentów powyżej 75. roku życia za darmo, bo konsekwencje finansowe dla budżetu NFZ mogłyby być trudne do oszacowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH