Październikowe wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając w Sejmie wystarczającą liczbę mandatów, aby samodzielnie utworzyć rząd. Przypomnijmy najważniejsze deklaracje i zapowiedzi polityków tego ugrupowania oraz osób kandydujących z listy PiS do parlamentu dotyczące przyszłości systemu ochrony zdrowia.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie powtarzają postulat likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. - Trzeba zlikwidować NFZ, muszą być środki (na publiczną opiekę zdrowotną - red.), które będą kontrolowane przez ministerstwo, a państwo musi wziąć odpowiedzialność za służbę zdrowia - powiedziała 20 września w Zakopanem kandydatka PiS do objęcia stanowiska premiera Beata Szydło.

Co zamiast Funduszu

Już wcześniej, podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy (Katowice, 3-5 lipca 2015 r.), zarówno Beata Szydło, jak i europoseł PiS oraz były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podkreślali, że NFZ trzeba zlikwidować.

Co w zamian? Bolesław Piecha przedstawił na konwencji koncepcję PiS dotyczącą zasad finansowania publicznej ochrony zdrowia z budżetu państwa. Wskazał, że ustalony w ustawie budżetowej poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej będzie podzielony na dwie części.

Pierwsza część przekazana ma być do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); druga część trafi do dyspozycji ministra zdrowia na zadania mające charakter ogólnopolski, przede wszystkim na finansowanie najbardziej kosztowych świadczeń wysokospecjalistycznych. Z tych resortowych środków finansowane byłoby także m.in. wyższe szkolnictwo medyczne.

Radziwiłł: system budżetowy to żaden socjalizm

- Na ochronę zdrowia Polska wydaje zaledwie 4,4%. PKB. To znacznie mniej niż np. nasi sąsiedzi. W przypadku Czech to 6,8 proc. PKB. Należy zatem zwiększyć nakłady - mówił 22 października podczas XI Forum Rynku Zdrowia Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej. W wyborach 25 października zdobył mandat senatora z listy PiS.

- Musimy dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6% PKB - przekonywał Radziwiłł. - Należy odejść od składki zdrowotnej i zastąpić ją finansowaniem z budżetu państwa, a następnie w ciągu 2-3 lat dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6%.

Wskazywał, że określanie systemu budżetowego jako próby powrotu do rozwiązań z epoki socjalizmu nie jest uprawnione, ponieważ funkcjonuje on z powodzeniem w wielu bogatych krajach Europy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH