Kongres zniecierpliwionych lekarzy

W dniach 25-28 maja Kraków gościł ponad tysiąc uczestników XVII Kongresu Medycyny Rodzinnej. Tym razem miał szczególny charakter, zbiegł się bowiem z 25-leciem medycyny rodzinnej w Polsce.

Wyjątkowo rozpoczęła się sesja inauguracyjna kongresu - od dźwięków hejnału krakowskiego. Witając uczestników, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że w Polsce lekarze rodzinni są bardzo potrzebni.

- Musimy przywrócić entuzjazm tworzenia medycyny rodzinnej w naszym kraju sprzed 25 lat. Moja wizja opieki podstawowej to opieka, którą tworzyć będą właśnie lekarze rodzinni. Musimy pracować nad prestiżem tej specjalizacji. Tylko wspólny wysiłek pozwoli na budowanie dobrego wizerunku medycyny rodzinnej i zachęcenie młodych lekarzy do wybierania tej specjalizacji medycznej - mówił minister Radziwiłł.

Kongres - zorganizowany przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) - był także okazją do uhonorowania zasłużonych osób za działalność na rzecz ochrony zdrowia i rozwoju medycyny rodzinnej. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: dr Krystyna Chudziak, prof. Sławomir Czachowski, dr Katarzyna Kosiek, dr Robert Miazga. Przyznane został y również wyróżnienia - Złote Żagle XXV - lecia KLRwP.

Środowisko czeka na ustawę

Spotkanie ponad tysiąca lekarzy rodzinnych z całego kraju było nie tylko okazją do doskonalenia wiedzy, wymiany doświadczeń i rozwoju naukowego lekarzy, ale także stworzyło możliwość wypracowania odpowiednich narzędzi, które zapewnią ciągłość opieki medycznej determinowanej potrzebami pacjenta.

W trakcie sesji inauguracyjnej dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych, w Polsce podkreślał, że medycyna rodzinna to specjalizacja niezwykle ambitna i otwarta na nowe wyzwania, jakie stawia przed nią na co dzień system ochrony zdrowia.

- To specjalizacja także lekko "zniecierpliwiona" i niewystarczająco doceniona. Tym bardziej liczymy na przyspieszone, końcowe działania Ministerstwa Zdrowia w procedowaniu długo oczekiwanej ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - mówił prezes Tomasik.

Przypomnijmy, że to właśnie ustawa o POZ ma być jednym z podstawowych narzędzi ciągłości opieki medycznej nad pacjentem. Nad założeniami do niej pracował, powołany na początku ubiegłego roku przez ministra Radziwiłła, 17-osobowy zespół, któremu przewodniczył dr hab. Tomasz Tomasik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH