Jeśli mierzyć rangę miasta potencjałem intelektualnym i naukowym, bez przesady można uznać, że od 14 do 16 września 2007 r. Wisła stała się stolicą polskiej perinatologii i położnictwa.

Kongres poświęcony zagadnieniom z tych dziedzin medycyny zgromadził najwybitniejszych lekarzy, w tym gości zagranicznych zajmujących się diagnostyką prenatalną i leczeniem wad wrodzonych płodu.
Jak podkreślił przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu doc.
Krzysztof Sodowski - szef Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Rudzie Śląskiej ŚAM w Katowicach - mimo ogromnych postępów medycyny, umieralność porodowa i okołoporodowa pozostają nadal poważnym problemem społecznym i medycznym. Dzięki wysiłkom lekarzy możliwe jest jednak coraz częściej wczesne wykrywanie wad płodu i ich leczenie już w czasie trwającej ciąży lub wkrótce po urodzeniu.
Możliwość wczesnej diagnostyki płodu stwarzają nowe techniki ultrasonograficzne, badania biochemiczne i poznanie markerów związanych z występowaniem wad wrodzonych, również badania genetyczne. Skala problemów, z jakimi muszą się zmierzyć lekarze, jest duża.
Jak przypomniał podczas Kongresu profesor Dariusz Borowski, szacuje się, że na około 10 tys. porodów występuje ok.
200 przypadków płodów z wrodzonymi wadami, natomiast ok. 30 przypadków na 10 tys. żywych urodzeń to zaburzenia chromosomalne.

Diagnostyka wcześniej

Przykładem postępu w ultrasonografii perinatalnej są badania kardiograficzne płodu. Nowoczesne techniki ultrasonograficzne pozwalają na przeprowadzanie takich badań już między 11 a 14 tygodniem, czyli jeszcze w I trymestrze ciąży. Ocenia się wtedy m.in. przezierność karkową, która jest niepodważalną wskazówką w wykrywaniu płodów z abberacjami chromosomalnymi, także z wadami serca. Z przedstawianych podczas Kongresu doświadczeń oddziału klinicznego w Rudzie Śląskiej wynika, że wady, które wykrywa się tam w I trymestrze, dotyczą głównie jam serca i są to m.in. ubytki przegrody międzykomorowej i wady dotyczące asymetrii komór.
Na 1102 badania przeprowadzone w tym oddziale klinicznym u 6,5% płodów stwierdzono poszerzoną przezierność karkową powyżej 99 centyla.
U 37% tych płodów jeszcze w I trymestrze lekarze potrafili wykonać pełne badanie kardiograficzne, które w połowie przypadków wskazały na istnienie wad serca. Jak podkreślano podczas Kongresu, badania w I trymestrze nie mogą jednak zastąpić badań w II trymestrze, bo część wad rozwija się po upływie 14 tygodni życia płodu; należą do nich np. hypoplazja lewego serca i wady zastawkowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH