Skala problemu zakażeń szpitalnych - pomimo ogromnego postępu w ich zwalczaniu i coraz lepszej prewencji - nadal jest poważna - powiedział prof. Andrzej Gładysz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu, podczas konferencji poświęconej zakażeniom szpitalnym oraz wynikającym z nich problemom terapeutycznym, prawnym i ubezpieczeniowym, zorganizowanej 17 września w Warszawie przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynek Zdrowia.

Zainteresowanie tym wydarzeniem przeszło nasze wszelkie oczekiwania. Na konferencję przybyło ponad 600 gości z całego kraju. W spotkaniu wzięli udział m.in. wybitni eksperci w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zakażeń szpitalnych, jak również przedstawiciele "zdrowotnej administracji", a wśród nich: prezes NFZ Andrzej Sośnierz i Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła.

Łańcuch przyczyn

W opinii prof. Gładysza, wysoka liczba zakażeń nie jest wynikiem złej woli pracowników szpitali, a raczej braku niezależnej od dyrektora placówki medycznej instytucji kontrolującej przestrzeganie procedur.
- Wiemy, czym jest endoskopia, ale nie przestrzegamy sterylności zabiegu endoskopowego. Jesteśmy dumni, że spadła 10-krotnie zachorowalność na WZW B, ale jednocześnie konstatujemy ze smutkiem, że np. w sprawach sądowych, wytaczanych szpitalom przez pacjentów, w 2006 roku w 58% przypadków nie dało się wykluczyć związku z pobytem w szpitalu - zauważa profesor, który jest także biegłym sądowym w procesach odszkodowawczych.
Doc. Małgorzata Bulanda - prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych - przyczyn problemu upatruje m.in. w niedocenianiu roli epidemiologów i mikrobiologów. Doc. Bulanda przypomniała, że wciąż spada liczba badań mikrobiologicznych, a rośnie zużycie antybiotyków...

Jest co poprawiać

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła - na podstawie wyników kontroli przeprowadzonej w 423 szpitalach, twierdzi, że sytuacja epidemiologiczna w polskich szpitalach nie jest zła.
- W większości kontrolowanych placówek działają formalnie powołane zespoły lub komitety kontroli zakażeń zakładowych - powiedział minister Wojtyła podczas konferencji. - Tworzą nowe i ulepszają już istniejące procedury.
Szkolą personel w zakresie zapobiegania zakażeniom wewnątrzszpitalnym.
Omawiając wyniki kontroli Andrzej Wojtyła dodał, że choć sytuacja poprawia się, to daleko jej jeszcze do dobrej.
Zużywane ilości środków dezynfekcyjnych do mycia rąk wystarczają średnio na dwukrotne ich użycie przez biały personel. W większości placówek nie jest badane rutynowo środowisko szpitalne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH