Komunalizacja zamiast prywatyzacji

Henryk Radosz, zastępca burmistrza Buska-Zdroju

Proponujemy, żeby zamiast prywatyzacji przeprowadzić komunalizację Uzdrowiska Busko-Zdrój SA. Pisma w tej sprawie wysłaliśmy do premiera, ministra skarbu i do posłów.

W kwietniu br. rada miejska na wniosek burmistrza podjęła uchwałę, zawierającą apel do premiera i do ministra skarbu, aby pozostawić Uzdrowisko Busko- Zdrój SA w formie spółki Skarbu Państwa. Ponieważ jednak wiemy, że uzdrowisko to atrakcyjny podmiot, z punktu widzenia prywatyzujących (placówka jest w dobrej kondycji), to wystąpiliśmy w tej sprawie także z pozytywną propozycją. Chodzi o to, żeby nie dokonywać prywatyzacji, a komunalizacji na rzecz gminy Busko-Zdrój.

Jeżeli komunalizacja całości uzdrowiska nie byłaby do zaakceptowania przez władze, to zależałoby nam na zachowaniu w rękach publicznych ujęcia wód leczniczych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych.

Moim zdaniem, zarówno źródła, jak i oczyszczalnia powinny być udostępniane wszystkim podmiotom uzdrowiskowym. Stąd wskazane byłoby, żeby przynajmniej te dwa składniki majątku obecnej spółki Skarbu Państwa zostały w drodze komunalizacji przekazane samorządowi. Jeżeli prywatny właściciel przejmie ujęcia wód leczniczych i oczyszczalnię ścieków pokąpielowych, może stawiać wygórowane warunki korzystania z tych zasobów.

Zastrzeżenia związane z prywatyzacją ma też załoga i związki zawodowe w uzdrowisku. Najogólniej mówiąc, obawiają się zwolnień. Poza tym samorząd obawia się, że prywatny właściciel będzie rozwijał uzdrowisko bardziej w kierunku placówki typu SPA. Na boku pozostaną wówczas funkcje lecznicze i rehabilitacyjne. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH