Za sprawą mikroprocesorów i miniaturyzacji urządzeń w ostatniej dekadzie dokonała się rewolucja w diagnostyce laboratoryjnej. W kilku wymiarach jednocześnie.

Z polskich podręczników medycznych sprzed zaledwie 5-6 lat można się dowiedzieć, że wyniki badań laboratoryjnych są pomocnym narzędziem w rozpoznawaniu choroby przez lekarza.
- Umiejętne korzystanie z nich pozwala na monitorowanie przebiegu oraz prognozowanie rozwoju schorzenia, a także, co niezwykle ważne, wyniki badań niejednokrotnie warunkują wybór terapii i pozwalają kontrolować jej przebieg - mówi dr Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor działu informacji naukowej w firmie Diagnostyka z Krakowa.

Ważne wskazówki

Innym przykładem informacji służącej stawianiu diagnozy są dane o krwi lub tkankach przeznaczonych do transfuzji. Diagnostyka pomaga ustalić ich zgodność i w efekcie gwarantuje, że produkt zastosowany do transfuzji jest wolny od żółtaczki czy AIDS.
Jednak dzisiaj diagnostyka laboratoryjna służy nie tylko ustaleniu przyczyn choroby. Lekarz może obecnie polegać na inteligentnych systemach diagnostycznych, które pozwalają mu ustalić dla konkretnego przypadku dawkowanie odpowiednich leków, zwiększając tym samym skuteczność terapii.
Coraz częściej z badań laboratoryjnych korzysta się w celu wykrycia choroby w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Na przykład badanie anty-CCP jest markerem reumatoidalnego zapalania stawów. Jego obecność we krwi (powyżej górnych wartości referencyjnych) często na wiele lat wyprzedza zmiany zwyrodnieniowe stawów. Wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec rozwojowi tych zmian.
Innym przykładem jest PSA - swoisty antygen sterczowy prostaty. Jest to parametr, dzięki któremu można obserwować, co dzieje się z prostatą. Zwiększone stężenie tego parametru w surowicy krwi obserwuje się bowiem u mężczyzn, u których rozwija się rak prostaty lub łagodne formy rozrostu, ale także stany zapalne tego narządu. Dzięki prostym i nieuciążliwym badaniom stosunkowo łatwo można wychwycić niepokojące zmiany stężenia PSA we krwi, a tym samym interweniować już na bardzo wczesnych etapach rozwoju choroby.

Zrób to sam

Diagnostykę laboratoryjną używa się też już w profilaktyce. Niemal za powszechne uważa się takie badania profilaktyczne, jak: lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HDL i LDL oraz triglicerydy), glukozę na czczo, ogólne badanie moczu. Ordynują je sobie często sami zainteresowani - pacjenci, ponieważ łatwiejsza jest dostępność do laboratoriów, łatwiej można wykonać badania i szybko uzyskać wyniki. Niektóre badania przeprowadzają zresztą samodzielnie, gdyż testery mają w domu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH