Komputer zastąpi lekarza, ale...

Rozmowa z Waldemarem Grudniem, prezesem zarządu UHC Sp. z o.o.

- Pan sobie potrafi wyobrazić współczesną medycynę bez informatyki?
- Tak jak nie mogę sobie wyobrazić naszego życia bez prądu, tak samo trudno wyobrazić sobie dziedzinę naszego życia, która obywałaby się bez informatyki...

- Kiedy nastąpił ten przełom, rewolucja w informatyce medycznej?
- Na początku lat 70. W Stanach Zjednoczonych po wojnie w Wietnamie pojawiła się olbrzymia liczba weteranów wymagających kompleksowej opieki zdrowotnej. Rosnące koszty i problemy w zarządzaniu informacją zrodziły pomysł stworzenia systemu informatycznego, który umożliwiłby zarządzanie siecią szpitali weteranów. Projekt okazał się sukcesem, a założenia tego systemu są obecne w systemach informatycznych do dzisiaj.

- To w świecie, a w czym i kiedy upatrywać takiej informatycznej rewolucji w Polsce i w jej realiach?
- Pewnym impulsem stymulującym rozwój informatyki w systemie opieki zdrowotnej było wprowadzenie elektronicznego rozliczenia świadczeniodawców z płatnikiem. Nie była to jednak rewolucja, a raczej wymóg czasu. W ostatnich latach dokonała się za to ogromna ewolucja w informatyce medycznej. Systemy informatyczne z prostych systemów ewidencji danych przeistoczyły się w pełni multimedialne elektroniczne rekordy pacjenta.
Dzisiejszy system nie może wyłącznie "pochłaniać" danych - musi je użytkownikom umiejętnie udostępniać, przyspieszając jednocześnie codzienne żmudne czynności... Pełna historia choroby dostępna w każdej chwili i w dowolnym miejscu to szansa na szybszą pomoc i efektywniejsze leczenie. Systemy oparte na przeglądarkach WWW przełamały dodatkowo barierę miejsca. Dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjenta można uzyskać z dowolnego miejsca w szpitalu i poza nim bez skomplikowanych czynności administracyjnych i dodatkowych nakładów kosztów.

- I co przed nami?
- Przyszłość stwarza przed systemami informatycznymi jeszcze większe wymagania. Systemy muszą wspierać proces podnoszenia jakości leczenia. Zapewniając zgodność z procedurami jakości, zmniejszą ryzyko popełnienia błędów. Począwszy od analizowania interakcji leków, po systemy wspomagania decyzji, które na podstawie analizy danych podpowiedzą lekarzowi możliwe ścieżki postępowania. Nie wierzę, że komputer zastąpi lekarza, może on jednak wydatnie przyspieszyć jego pracę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH