Kompleksowa opieka pilnie potrzebna

Choroby autoimmunologiczne to cała grupa schorzeń, które w zależności od objawów klinicznych i wytwarzanych przez chorego przeciwciał, mogą dotyczyć różnych narządów, a co za tym idzie - leczą je różni specjaliści - przypominali uczestnicy sesji pt. "Opieka koordynowana w chorobach autoimmunologicznych" podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, zaznaczyła, że choroby autoimmunologiczne są obecnie określane mianem chorób przewlekłych motywowanych immunologicznie.

Wspólny mianownik

To cała grupa schorzeń, które leczą różni specjaliści. Mimo tego te choroby mają wspólny mianownik.

- Istotą chorób autoimmunologicznych jest autoagresja, czyli produkowanie przeciwciał. W fizjologicznych warunkach organizm produkuje przeciwciała przeciwko czynnikom zewnętrznym, jak wirusy czy bakterie - tłumaczy profesor.

- Natomiast u chorego człowieka z różnych przyczyn, takich jak predyspozycje genetyczne, czynniki infekcyjne itp. organizm zaczyna produkować przeciwciała przeciw własnym komórkom. W zależności od tego, gdzie są produkowane te autoprzeciwciała, mamy obraz kliniczny danej choroby - wyjaśniała prof. Kwiatkowska.

Dodała, że choroby te bardzo często nakładają się na siebie. Dlatego zdarza się, że mamy do czynienia z pacjentem, który cierpi na kilka schorzeń z tej grupy jednocześnie, co powoduje, że różni specjaliści muszą ze sobą współpracować. - W tej sytuacji już od dawna stosujemy u naszych pacjentów opiekę skoordynowaną. Niestety, ta opieka nie jest dobrze rozwinięta, ale na pewno w odniesieniu do tych schorzeń, którymi się zajmujemy, jest to nieunikniona przyszłość - wyjaśniła prof. Kwiatkowska.

Przyznała, że w wielu przypadkach brak koordynacji powoduje, iż leczenie nie jest kompleksowe, szczególnie gdy w systemie specjalizacje są wąskie. Prof. Kwiatkowska dodała, że przekazywanie pacjentów między lekarzami specjalizującymi się w różnych dziedzinach bywa dzisiaj bardzo utrudnione.

Choroby uwarunkowane genetycznie

Prof. Karina Jahnz-Róż yk, k ierownik Kl iniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON, konsultant krajowy w dziedzinie alergologii zwróciła z kolei uwagę na fakt, że w nauce dokonuje się postęp, dzięki czemu obecnie wiadomo, że choroby autoimmunologiczne to w większości choroby uwarunkowane genetycznie. Na te predyspozycje nakładają się jednak czynniki środowiskowe, co sprawia, że z każdym rokiem dochodzą nowe jednostki chorobowe, które lekarze rozpoznają z wielkim trudem i opóźnieniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH