Prof. Krzysztof Strojek: - To odkrycie wzbudza uzasadnioną nadzieję.

Dr Richard Burt z Northwestern University w Chicago i dr Julio Voltareli z uniwersytetu w Sao Paulo. Ich nazwiska przejdą do historii medycyny, jeśli na szerszą skalę potwierdzą się wyniki terapii, jaką ci naukowcy zastosowali eksperymentalnie u kilkunastu pacjentów chorych na cukrzycę typu 1.
Chorym wszczepiono pobrane od nich wcześniej komórki macierzyste wystymulowane do produkcji przeciwciał, hamujących reakcję autoimmunologiczną niszczącą beta komórki trzustki. Spośród 15 chorych leczonych tą metodą, 14 mogło odstawić insulinę.
U najdłużej obserwowanego pacjenta taki stan utrzymuje się 36 miesięcy.
Jak powiedział "Rynkowi Zdrowia" profesor Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, odkrycie wzbudza uzasadnioną nadzieję na lepsze wyniki leczenia chorych z cukrzycą typu 1. - Nowatorski wynik tego eksperymentu polega na tym, że po raz pierwszy udało się zahamować, a nawet doprowadzić do cofnięcia tej choroby, już po wystąpieniu podwyższonego stężenia glukozy - tłumaczy profesor. - Dotąd uważano, że na tym etapie nie można skutecznie zapobiec cukrzycy, gdyż podawanie leków nie przynosiło zahamowania reakcji autoimmunologicznej prowadzącej do niszczenia trzustki.
Zdaniem profesora Strojka, pierwsze wyniki zastosowanego leczenia są bardzo obiecujące. Pamiętać jednak trzeba o jednym istotnym zastrzeżeniu: to leczenie, jak wynika z podanych warunków eksperymentu, jest potencjalnie skuteczne tylko u tych chorych, u których zostaje zastosowane wkrótce po wystąpieniu cukrzycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH