Problem równoważności biotechnologicznych insulin serii Gensulin (firmy Bioton) z innymi klasycznymi preparatami insuliny ludzkiej firm zagranicznych, został rozstrzygnięty przez Komisję Rejestracyjną Leków na podstawie badań laboratoryjnych i klinicznych. Badania te, jak również praktyka kliniczna, wskazują na ich biorównoważność.

Oznacza to, że preparaty jednej firmy mogą być stosowane zamiennie z preparatami innej firmy, ale o tym samym profilu działania.

PRZYZWYCZAJENIE I CENA

W insulinoterapii, oprócz biorównoważności preparatów insuliny, należy także uwzględnić aspekty psychologiczne tej terapii, sposób podawania leków i oczywiście ich cenę. Pacjent przyzwyczajony do preparatu insuliny, który przyjmuje od wielu lat, do którego ma zaufanie, często nie zgadza się na jego zamianę, mimo wzrostu jego ceny.
Dla wielu pacjentów ma znaczenie jakiego wstrzykiwacza używa do podskórnego podawania insuliny. Każda z firm dostarcza inne wstrzykiwacze do własnych insulin, które odmierzają dawki insuliny z dokładnością - od 0,5 do 2 jednostek. Obecnie wszystkie firmy mają już wstrzykiwacze, które zapewniają prawidłowe odmierzanie insuliny, ale niektóre z nich, dzięki różnego rodzaju udogodnieniom, są przeznaczone szczególnie dla dzieci, inne dla osób starszych, mniej sprawnych manualnie. To drobne niuanse, ale na nie niektórzy chorzy zwracają uwagę.
Insuliny zwierzęce (wieprzowe) produkowane przez TZF - Polfa, obecnie stosowane są zaledwie przez kilka procent (2-5%) osób wymagających leczenia insuliną.
Jest to zgodne z ogólnoświatowym trendem. Insulina wieprzowa różni się od insuliny ludzkiej składem aminokwasowym, co może niekiedy powodować objawy uczulenia. Jest konfekcjonowana w fiolkach i musi być podawana strzykawką, co stwarza - poza niewygodą - możliwość błędów przy nabieraniu i odmierzaniu dawki insuliny, szczególnie przez starszych pacjentów.

DLA KOGO ANALOGI

Najnowocześniejszymi preparatami insuliny są analogi. Szczególnie wskazane u osób wymagających stosowania tzw. intensywnej insulinoterapii. Zwykle chodzi o osoby młode, z cukrzycą o chwiejnym przebiegu, prowadzące nieregularny tryb życia. Analogi szybko działające, wstrzyknięte bezpośrednio przed posiłkiem zapobiegają występowaniu hiperglikemii poposiłkowej, a jednocześnie dzięki krótkiemu okresowi działania, zmniejszają ryzyko występowania hipoglikemii między posiłkami.
W szczególnych przypadkach mogą być podawane bezpośrednio po posiłkach.
Kiedy na przełomie 2004/2005 roku dyskutowano problem refundacji insuliny, wskazywałam na potrzebę odmiennej refundacji dla każdej z trzech grup preparatów insuliny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH