Możliwość wyboru STANISŁAW PIECHULA, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej
Możliwość wyboru

Unikając zagrożenia odbierania refundacji za wypisywane leki, lekarze wreszcie zaczynają wypisywać recepty z nazwami międzynarodowymi.

Lekarze w wielu krajach, aby uniknąć posądzeń o współpracę z firmami farmaceutycznymi, najczęściej wypisują recepty, używając tylko międzynarodowych nazw produktów. W Polsce była to dotychczas rzadkość.

Wypisywanie recept z nazwami międzynarodowymi jest jednak - przy obecnym ustawowym ograniczeniu wydawania odpowiedników - wspaniałą szansą dla pacjentów, aby wybierali najtańsze odpowiedniki leków. Może rzeczywiście będziemy świadkami takiej dobrej przemiany w Polsce?

Trzeba przyznać, że ustawodawca, chociaż cały czas dopisywał do rozporządzenia w sprawie recept taką możliwość, wciąż wydaje się niezdecydowany i zdezorientowany. Jednak zarówno stosowanie w receptach nazw międzynarodowych, jak i wybieranie przez pacjentów najtańszych odpowiedników jest zgodne z prawem, gdyż co nie zostało zabronione, jest dopuszczalne, a w tym zakresie ustawodawca nie uszczegółowił przepisów.

Gdy lekarz wypisze receptę nazwą międzynarodową, apteka informuje ubezpieczonego pacjenta o możliwościach cenowych przy wyborze leku refundowanego spośród wszystkich figurujących na liście leków refundowanych, a pacjent może sobie wybrać dowolny z nich. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, gdyż żadne przepisy nie regulują realizacji tak wypisanych recept.

O nazwie międzynarodowej mówi jedynie rozporządzenie w sprawie recept lekarskich § 6.1. - dane dotyczące przepisanych leków obejmują: międzynarodową lub własną nazwę leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego albo rodzajową lub handlową nazwę wyrobu medycznego. Lekarz może zatem tak wypisywać receptę i jest to działanie prawidłowe.

MACIEJ SONIK, starosta krapkowicki, wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego
Taniej i bezpiecznie

Spróbujemy przeanalizować możliwości powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, aby składki na obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych nie rujnowały szpitali. Ustawa o działalności ubezpieczeniowej dopuszcza możliwość tworzenia towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH