Multimedia

Jolanta Budzowska,
radca prawny, wspólnik w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy

Nowe formularze i prawa pacjenta


Podpisanie przed operacją deklaracji zawierającej różne klauzule, m.in. o ewentualnych powikłaniach, które mogą wystąpić po zabiegu, pod względem procesowym postawi pacjenta w trudniejszej sytuacji. W tej chwili, podążając za orzecznictwem Sądu Najwyższego, przywiązuje się większą wagę do formularzy.

Dzisiaj formularze zgody są obszerniejsze, to już nie jest zgoda blankietowa, której ważność zanegował SN. Szpitale starają się zindywidualizować formularz - wymienić w nim możliwe powikłania przy określonym zabiegu operacyjnym.

Spotkałam w takim formularzu sformułowanie: "w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych powikłań oświadczam, że zrzekam się roszczeń z tego tytułu...". Przyznam, że rozbawiło mnie to do łez. Pod względem prawnym taka klauzula jest bezskuteczna.

Lekarze mają obowiązek działać zgodnie ze sztuką lekarską i z najwyższą starannością. Dlatego zrzeczenie się przez pacjenta roszczeń, związanych z ewentualnymi powikłaniami, jest nieskuteczne prawnie.

Wejście w życie przepisów o komisjach nic nie zmienia - zarówno w przypadku procesu sądowego, jak i postępowania przed komisją. Dyskusja na temat formularza zgody i pouczeń o powikłaniach, przy okazji wejścia w życie przepisów o komisjach ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, jest nieuzasadniona.

Chciałabym jednak podkreślić, że sama zgoda nie jest żadnym novum. Wymóg zgody na operację i poinformowania pacjenta o wszystkim, co się z nią wiąże, obowiązuje tak długo, jak obowiązują określone przepisy o zawodzie lekarza i etyce lekarskiej.

Dr Jan Uszmeder ,
prezes Polskiej Unii Onkologii

Referencyjność nie jest rewolucją


Ministerstwo Zdrowia powołało, pod przewodnictwem wiceministra Andrzeja Włodarczyka, radę ds. zwalczania chorób nowotworowych. Skupieni w niej onkolodzy, hematolodzy, konsultanci w dziedzinie onkologii, a także dyrektorzy największych szpitali onkologicznych w Polsce pracują nad tym, według jakiego klucza podzielić szpitale i oddziały onkologiczne, aby każdy z nich trafił na jeden z trzech poziomów referencyjności.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH