Multimedia

Prof . Ewa Małecka -Tendera,
rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Wykształcenie (nie)medyczne


Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych negatywnie ocenia uruchamianie kierunku lekarskiego na uczelniach niemedycznych. Wysoki poziom kształcenia przyszłych lekarzy, który jest gwarancją zapewnienia pacjentom odpowiedniej opieki medycznej, można uzyskać tylko w publicznych uczelniach medycznych.

Wynika to z faktu, iż tylko te uczelnie dysponują bazą naukową i dydaktyczną, w tym wysoko kwalifikowaną kadrą oraz odpowiednim sprzętem, a także odpowiednimi warunkami praktycznego nauczania studentów, przede wszystkim w szpitalach klinicznych.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy zgodnie z obecnymi wymogami uczelnie stoją przed koniecznością upraktycznienia kształcenia lekarzy, czyli zwiększenia liczby zajęć klinicznych z udziałem pacjenta, a przy tym zmniejszenia liczebności grup studentów odbywających te ćwiczenia. To z kolei wymaga od uczelni posiadania nie tylko wyspecjalizowanej kadry nauczycieli akademickich, ale przede wszystkim zaplecza klinicznego; jednego i drugiego uczelnie niemedyczne nie są w stanie zapewnić studentom.

Począwszy od 2009 roku kwestia ta była wielokrotnie dyskutowana przez rektorów uczelni medycznych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Jest też przedmiotem odrębnej uchwały Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Osobiście w imieniu Konferencji pisemnie zwracałam się w tej sprawie do resortu zdrowia i resortu szkolnictwa wyższego, reprezentowanych wówczas przez ministrów: Ewę Kopacz i Barbarę Kudrycką, wyrażając kategoryczny sprzeciw dla kształcenia lekarzy w uczelniach niemedycznych.

Z przykrością muszą stwierdzić, że resort zdrowia unika wydania negatywnego stanowiska w sprawie kształcenia lekarzy przez uczelnie niemedyczne.

Dr Krzysztof Kuszewski,
kierownik Zakładu Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia oraz Szpitalnictwa w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego

Co się nam opłaca


Ustawa o zdrowiu publicznym powinna być krótka, zwięzła, dająca odpowiedź na pytanie, co robić, by ludzie nie chorowali, a kiedy już zachorują, jak szybko ich wyleczyć. Niezbędne jest też zawarcie zasad Nowego Zdrowia Publicznego, dotyczącego organizacji systemu i ekonomiki zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH