Trzeba zapewnić sprawniejsze wykorzystywanie funduszy europejskich

System zamówień publicznych obowiązujący w Polsce, w opinii specjalistów, jest nadal bardziej restrykcyjny od unijnego, dlatego procedury wymagają dalszej decentralizacji. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło prace nad kolejną nowelizacją ustawy. Zmiany mają zapewnić sprawniejsze wykorzystywanie funduszy europejskich.
Najważniejsze zmiany, proponowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego:

  • Procedury przetargowe nie będą stosowane, jeśli wartość zamówienia nie przekroczy 14 tys. euro.
  • Podniesienie do 137 tys. euro progu, poniżej którego będzie stosowana procedura uproszczona. Przyjęcie takiego rozwiązania ma zmniejszyć obciążenia biurokratyczne przy udzielaniu zamówień o mniejszej wartości.
  • postępowaniach od 14 tys. euro do progów unijnych zamawiający będą samodzielnie, a nie jak dotychczas przez prezesa UZP, zamieszczać wszystkie ogłoszenia wyłącznie w elektronicznym Biuletynie Zamówień Publicznych UZP. Dzięki temu ogłoszenie będzie dostępne już tego samego dnia.
  • uzasadnionych przypadkach zamawiający będzie mógł zawierać umowę z wykonawcą przed ogłoszeniem rozstrzygnięcia protestu bez ubiegania się o zgodę Urzędu Zamówień Publicznych.
  • Do zwiększenia zasady jawności mają przyczynić się zmiany nakładające obowiązek przekazywania przez zamawiającego wraz z informacją o wyborze najkorzystniejszej oferty nie tylko informacji o wykonawcy, którego ofertę wybrano, ale również nazw wszystkich wykonawców uczestniczących w postępowaniu o udzielenie zamówienia wraz z oceną złożonych przez nich ofert. Informacje te będą udostępniane na stronie internetowej.
  • Doprecyzowano m.in. termin zakończenia kontroli przed zawarciem umowy (tzw. kontroli uprzedniej). Proponuje się, aby za zakończenie kontroli uznawać także niedoręczenie przez prezesa UZP zaleceń pokontrolnych w określonych ustawowo terminach.
  • Najistotniejsze zmiany dotyczą rozpatrywania odwołań. Rezygnuje się m.in. z rozpoznawania odwołań przez arbitrów i odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących sądu polubownego. Tworzy się w miejsce arbitrów nowy podmiot - Krajową Izbę Odwoławczą przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH