Kolejna lista leków refundowanych

Na nowej liście refundacyjnej, opublikowanej 25 lutegobr., znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapiicukrzycy, nowotworów, astmy oraz jaskry. Obniżkicen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na wykazach znalazło się 216 nowych pozycji. Co do 808 leków minister zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazaniami ujętymi w charakterystyce produktu leczniczego. Otrzymały one pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych. MZ dokonało też 139 obniżek cen leków już refundowanych. Z listy usunięto niektóre specyfiki.

Co nowego

- Wśród leków, których nie było na ostatniej liście refundacyjnej, znalazły się preparaty stosowane w terapii m.in.: nowotworów, po przeszczepach, schizofrenii, raka piersi w II rzucie hormonoterapii, jaskry, miażdżycy, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, alergii pokarmowych, astmy, cukrzycy oraz padaczki.

- Obniżki cen dotyczą m.in.: leków przeciwpadaczkowych, przeciwnowotworowych, przeciwpsychotycznych, przeciwbólowych, przeciwgrzybiczych, przeciwjaskrowych, przeciwdepresyjnych, przeciwcukrzycowych, stosowanych w leczeniu choroby Alzheimera, w terapii obturacyjnych chorób dróg oddechowych, chorób kości, leków stosowanych w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

- Rozszerzenie refundacji poza wskazania, ujęte w charakterystyce produktu leczniczego, dotyczy m.in. leków stosowanych w: nadciśnieniu tętniczym i przewlekłej chorobie nerek (dzieci do 18. roku życia), profilaktyce zakażeń wirusowych u chorych z rozpoznaniem przewlekłej białaczki (dzieci do 18. roku życia), zaburzeniach rytmu serca (dzieci do 18. roku życia), zaburzeniach krążenia w tętnicach macicznych u kobiet w ciąży, opóźnieniu wzrostu wewnątrzmacicznego płodu, leczeniu padaczki.

Rozszerzenie refundacji objęło także leki przeciwbólowe stosowane u chorych na nowotwory.

"Nie podzielam zachwytów"

Lekarze są oburzeni trybem przyjęcia nowych wykazów - w sobotę wieczorem, bez dotrzymania terminu 14 dni przed wejściem w życie. Nowa lista obowiązuje od 1 marca.

- Nie podzielam zachwytów, że na kolejnej liście refundacyjnej opublikowanej w sobotę, 25 lutego znalazło się 216 nowych pozycji. Pytam, dlaczego przez dwa miesiące pacjenci, wymagający leczenia tymi dwustoma lekami, których nie było na liście refundacyjnej, byli zmuszeni płacić za nie 100% ceny, bo musieli ich używać - komentuje dla portalu rynekzdrowia.pl Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH