Kolejki mimo sukcesów

Pod względem możliwości sprzętowych, wiedzy i umiejętności nasi laryngolodzy nie ustępują swoim zagranicznym kolegom

Osiągnięcia współczesnej medycyny w znaczącym stopniu wynikają z dokonującego się na naszych oczach niebywale szybkiego rozwoju nauk technicznych wspierających działania lekarzy. Otorynolaryngologia jest dobrym przykładem tej dziedziny medycyny, w której podczas mijającej dekady uzyskano wyraźny postęp w diagnostyce i leczeniu właśnie dzięki nowym możliwościom, jakie daje stosowanie nowoczesnego sprzętu.

 

Jak ocenia prof. Dariusz Jurkiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii, pacjenci wymagający przeprowadzenia badania tomografii komputerowej czy rezonansu praktycznie już bez większych problemów uzyskują dostęp do tej diagnostyki, weszła ona bowiem do standardów postępowania także w laryngologii.

W chorobach głowy i szyi coraz częściej, zwłaszcza u pacjentów z nowotworami - ze wznowami czy guzami o niewiadomym pochodzeniu, stosowana jest diagnostyka PET-CT. Umożliwia ona w takich przypadkach m.in. znalezienie trudnego do wykrycia ogniska guza przerzutowego.

Endoskopia i lasery

- Na zdjęciu RTG tak naprawdę niewiele było widać. Dziś tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny pozwalają dostrzec najmniejsze zmiany, anomalie i wychwycić wiele przypadków we wczesnym stadium zaawansowania - mówi prof. Maciej Misiołek z oddziału klinicznego laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Jako przykład profesor podaje pacjenta z przewlekłym zapaleniem zatok. Kiedyś chory miał robione zdjęcie rentgenowskie, punkcję, płukanie zatok, często bardzo długo leczono go antybiotykiem. Obecnie na tomografii komputerowej widać szczegółowo, czy chodzi o drobną zmianę, którą można leczyć farmakologicznie, czy konieczna jest chirurgiczna interwencja i trzeba np. udrożnić nos, wykonując operację skrzywionej przegrody nosa. - Zmienił się też profil operacji.

Kiedyś standardem były radykalne operacje otwarcia zatoki szczękowej, usunięcia polipów i błony śluzowej.

Dzisiaj funkcjonalna endoskopowa chirurgia nosa i zatok pozwala działać mniej inwazyjnie i radykalnie, a bardziej przyczynowo - dodaje profesor.

W chirurgii podczas operacji laryngologicznych coraz powszechniej w leczeniu chorób krtani, ale również nosa i uszu stosuje się lasery: - Jako precyzyjny nóż chirurgiczny albo narzędzie służące usuwaniu zmienionych tkanek np. w brodawczaku krtani. To jest już standard zabezpieczający przed nawrotami choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH