Zdaniem Kolegium Lekarzy Rodzinnych, krytyczny raport Naczelnej Izby Kontroli dotyczący m.in. oceny pracy POZ-ów "nie dociera do istoty problemu, formułując nieprecyzyjne wnioski bez dostatecznej analizy przyczyn".

W ten sposób lekarze rodzinni odnieśli się do ustaleń opublikowanego niedawno raportu NIK: "Informacja o wynikach kontroli realizacji przez świadczeniodawców zadań podstawowej opieki zdrowotnej i wybranych ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w latach 2006-07".
Zarząd KLR sformułował swoją odpowiedź na ustalenia raportu NIK w stanowisku wydanym 22 października br. podczas spotkania w Lublinie.
Według Zarządu KLR, raport słusznie zauważa, że nie doszło do ograniczenia liczby porad specjalistycznych czy świadczeń szpitalnych. Nie stało się tak, choć w chwili wprowadzania nowych rozwiązań w systemie opieki nad chorym w POZ twierdzono, że lekarz rodzinny ma być "strażnikiem bramy" systemu ochrony zdrowia. Interweniując dostatecznie wcześnie i znając predyspozycje swych pacjentów do zachorowań oraz prowadząc edukację, lekarz rodzinny miał uchronić system przed wzrostem kosztów hospitalizacji i specjalistycznego leczenia. Te nadzieje się nie spełniły.
Między innymi dlatego - co też podkreśla raport NIK i z czym zgadza się KLR - że nie istnieje wymiana informacji pomiędzy lekarzami rodzinnymi a specjalistami, a lekarz rodzinny jest praktycznie pozbawiony możliwości koordynowania opieki nad pacjentem.
Kolegium po raz kolejny zgłasza potrzebę reorganizacji systemu, oferując szereg opracowań z propozycjami zmian przesłanych w przeszłości do członków rządu i parlamentu.
Szczegóły stanowiska Kolegium Lekarzy Rodzinnych na stronie: http:// www.klrwp.pl/main_sl.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH