Wizją dla europejskich systemów opieki zdrowotnej jest zagwarantowanie wszystkim pacjentom równego dostępu do najlepszej opieki onkologicznej

W czerwcu 2003 roku szefowie rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli "Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi". Do jego powstania przyczyniła się ocena sytuacji zagrożenia nowotworami złośliwymi, w szczególności stwierdzenie, że nadal umiera połowa pacjentów dotknięta tymi chorobami, a liczba nowych zachorowań rośnie.
Wyciągnięto także wnioski z kampanii "Europa walcząca z rakiem", jaki przyjęli szefowie rządów w 1985 roku. Zakładał on ograniczenie do 2000 roku o 15% wskaźnika śmiertelności spowodowanej przez raka. Program ten został zrealizowany częściowo (śmiertelność zmalała o 9%), co oceniane jest jednak jako sukces (uważa się, że w 1985 r. przyjęto zbyt optymistyczne założenia).

Program ruszył

Oficjalna inauguracja nowego programu miała miejsce 19 października 2006 roku.
Jest obecnie wdrażany we wszystkich krajach UE, włącznie z nowo wstępującymi - Bułgarią i Rumunią. W 2008 roku zostanie dokonana ocena realizacji kampanii przez: Parlament Europejski, Komisję Europejską i Radę Europy.
"Naszą wizją dla Europy jest zapewnienie, aby każdy pacjent miał równy dostęp do najlepszej opieki onkologicznej" - można przeczytać w ulotce informacyjnej, propagującej kampanię. Zakłada ona doskonalenie specjalistycznych organizacji i usług, w tym utworzenie narodowych rejestrów onkologicznych, na co mają być wyasygnowane odpowiednie środki finansowe. "Kodeks..." przykłada dużą wagę do poprawy jakości informacji dla pacjentów, z wykorzystaniem zespołów multidyscyplinarnych i specjalistycznych treningów. Jego częścią będą programy podnoszenia kwalifikacji lekarzy specjalistów, podstawowej opieki oraz personelu pomocniczego, w tym upowszechnianie najnowszych rozwiązań diagnostycznych.
Największe nadzieje pokłada się natomiast w rozbudowaniu programów prewencji pierwotnej i wtórnej, skierowanej do obywateli krajów członkowskich UE.

Proste przesłanie

"Europejski Kodeks..." został przygotowany przez międzynarodowych ekspertów z wielu krajów, w tym z Polski. Naszym przedstawicielem był prof. Witold Zatoński.
Kodeks formułuje 11 zaleceń, które mają ograniczyć zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów złośliwych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH