Koalicja zadowolona, opozycja wylicza wady

Sejm przyjął 25 marca pakiet ustaw zdrowotnych. Raczej nie należy się spodziewać, że Senat wprowadzi znaczące zmiany w ustawach uchwalonych przez izbę niższą parlamentu. Wydaje się też pewne, że prezydent Bronisław Komorowski nie zawetuje pakietu ustaw.

Zdrowotne głosowania zaczęły się 18 marca; tego dnia posłowie uchwalili ustawę o działalności leczniczej. Tydzień później przyjęli cztery kolejne ustawy:
  • o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (tzw. ustawa refundacyjna),
  • o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także nowelizacje ustaw:
  • o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,
  • o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Posłowie nie poparli wniosków PiS, który domagał się odrzucenia wszystkich rządowych projektów tworzących pakiet zdrowotny. Poseł Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że przyjęcie pakietu wprowadzi ogromne zamieszanie w systemie zdrowia.

Za i przeciw

Bolesław Piecha uważa, że przeprogramowanie toku studiów w związku z likwidacją stażu lekarskiego w ramach nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty będzie potężnym przedsięwzięciem i ma obawy zarówno do tego, czy temu zadaniu podołają uczelnie, jak i co do efektu, jaki to przyniesie.

W jego ocenie jednak najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa będą zmiany związane z projektem tzw. ustawy refundacyjnej.

- Nieprawdą jest, że leki będą tańsze - podkreśla Bolesław Piecha.

Z tym zdaniem całkowicie nie zgadza się wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, posłanka Beata Małecka-Libera (PO). W rozmowie z Rynkiem Zdrowia zapewnia, że nowa regulacja zakłada stałą cenę leku refundowanego, którą Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem: - Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5% (obecnie wynosi ona 8,91%). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych.

Zdaniem posłanki, ustawa zdecydowanie poprawi dostęp pacjentów do leków. Dlatego liczy, że wejdzie w życie w niedługim czasie.

- Zobaczymy, jakie będzie tam tempo prac Senatu. Zdaję sobie sprawę, że być może będzie konieczne wprowadzenie pewnych korekt, ale myślę, że bardziej dopracowujących przepisy, niż wprowadzających istotne zmiany w tzw. ustawie refundacyjnej - przyznała nam posłanka Małecka-Libera.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną ustawą refundacyjną, na refundację leków NFZ będzie mógł przeznaczyć do 17% wydatków na świadczenia zdrowotne.

Wprowadzony ma zostać obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH