Kluczowy przelicznik

Ustawa o szpitalach klinicznych jest potrzebna: muszą mieć one wyraźną delegację ustawową do realizacji zadań naukowych i dydaktycznych z zapewnieniem finansowania tej działalności - w sytuacji spółki podstawową rolę będzie odgrywać rentowność danych komórek organizacyjnych.

Dostosowanie się do rynku nie może w takim przypadku polegać tylko na wyborze tych dziedzin medycyny, które są dobrze wycenione, bowiem szpital kliniczny to także realizacja zadań naukowych i dydaktycznych.

Niezbędne jest także zapewnienie adekwatnego do potrzeb i posiadanej infrastruktury kontraktu dla szpitali klinicznych, zwłaszcza przy rozwijających się komercyjnych podmiotach leczniczych (brak koordynacji systemu opieki zdrowotnej).

Ustawa mogłaby również wprowadzać referen-cyjność ograniczającą wykonywanie części skomplikowanych procedur do jednostek akademickich oraz regulować kwestie realizacji badań naukowych w szpitalach klinicznych w kontekście finansowania standardowej terapii.

Priorytetem dla szpitali klinicznych powinna pozostać nauka i dydaktyka - gwarantuje to rozwój medycyny w skali kraju (rozwój kadr medycznych, badania, propagowanie nowych terapii itp.).

Należy też zapewnić adekwatne do realnych kosztów finansowanie szpitali klinicznych (stała gotowość, skomplikowane przypadki z powikłaniami, utrzymywanie drogiej infrastruktury). Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przelicznika wartości punktu kontraktowego NFZ dla szpitali klinicznych, np. 1,1 - choć optymalny byłby 1,2; postuluje o to całe środowisko szpitali uniwersyteckich.

Wydaje się, że z perspektywy legislacji prostszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy o działalności leczniczej - można wprowadzić rozdział dotyczący szpitali klinicznych, zwłaszcza w zakresie gwarancji kontraktowych (ewentualna sieć szpitali), opracowanych na podstawie realnych potrzeb epidemiologicznych regionu, oraz wprowadzający przelicznik kontraktowy dla NFZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH