Kluczowa nowelizacja prawa farmaceutycznego

Z naszej perspektywy kluczowym wydarzeniem 2017 roku była nowelizacja prawa farmaceutycznego, wprowadzająca po raz pierwszy w historii regułę nazywaną "Apteką dla Aptekarza". Zgodnie z tą zasadą prawo do prowadzenia aptek posiadają wyłącznie farmaceuci lub wybrane spółki prowadzone przez farmaceutów.

Regulacja ustaliła też limit czterech aptek, jakie mogą posiadać poszczególne podmioty, oraz wprowadziła postulowane od lat kryteria demograficzne i geograficzne przy uzyskiwaniu zezwoleń na nowo otwierane placówki.

W życie weszła także norma pozwalająca odsprzedać leki z likwidowanej apteki - innej aptece lub hurtowni. Przyjęte rozwiązania pokazały, że obrany przez ustawodawcę kierunek już po kilku miesiącach obowiązywania ustawy okazał się słuszny - stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga między podmiotami i uspokojenie rynku, a także zawodowa i finansowa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek - to najważniejsze skutki nowelizacji.

Miniony rok to także owocna współpraca z inspekcją farmaceutyczną w kwestii przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych. Owocem tej współpracy okazała się, korzystna dla samorządu aptekarskiego, seria przełomowych wyroków przed sądami administracyjnymi, na które czekaliśmy od kilkunastu lat.

Cieszy nas fakt, że do grona instytucji wspierających zasadność zakazu reklamy aptek dołączył Sejm, który w stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że regulacja ta nie narusza swobody działalności gospodarczej i jest zgodna z Konstytucją RP.

Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia farmaceutów było powołanie w 2017 roku Krajowej Organizacji Weryf ikacji Autentyczności Leków (KOWAL), mającej na celu stworzenie i wdrożenie informatycznego systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych. Naczelna Izba Aptekarska jest jedną z czterech organizacji od początku zaangażowanych w ten strategiczny dla całej branży farmaceutycznej projekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH