Klucz do sukcesu

ANNA PROKOP-STASZECKA, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie jest liderem nie tylko na małopolskim, ale i ogólnopolskim rynku zdrowia w zakresie pozyskiwania środków z funduszy strukturalnych. W ramach perspektywy finansowej na lata 2004-06 oraz 2007-13 szpital zrealizował oraz realizuje 11 projektów.

Premia za innowacyjność

Finansowane były ze źródeł zewnętrznych, takich jak: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006, Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004-2006, Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013, Program Komisji Europejskiej eTen czy też Program INTERREG IVC. Łączna wartość całkowita realizowanych projektów przekracza 172 mln zł, natomiast kwota dofinansowania to około 140 mln zł. Kluczem do sukcesu Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie w aplikowaniu o środki finansowe pochodzące z funduszy strukturalnych i programów pomocowych jest spójna wizja rozwoju jednostki jako szpitala, którego działalność oparta jest o najnowocześniejsze technologie medyczne oraz wyspecjalizowaną kadrę medyczną i administracyjną.

W obecnym okresie programowania dla większości konkursów dodatkowo punktowana jest innowacyjność przedsięwzięcia, stąd ukierunkowanie szpitala na wykorzystywanie nowatorskich technologii medycznych zwiększa szanse projektów na uzyskanie wyższej liczby punktów w trakcie oceny, a co za tym idzie pozyskania dofinansowania.

Częstą bolączką jednostek ochrony zdrowia jest fakt, iż pomimo posiadania doskonałych specjalistów w zakresie medycyny, nie mogą się przebić ze swoimi projektami przez "unijne sito" ze względu na specyficzną nomenklaturę i nowomowę stosowaną w dziedzinie funduszy strukturalnych, jak również gąszcz procedur i biurokracji. W Szpitalu im.

Jana Pawła II w Krakowie nowatorskie koncepcje i pomysły personelu medycznego formułowane są w projekty przez specjalnie do tego celu powołaną jednostkę, tj. Biuro Projektów Międzynarodowych, które zajmuje się kompleksową obsługą procesu aplikowania i wdrażania projektów.

Posiadanie przez szpital w swoich strukturach jednostki wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu środków zewnętrznych zdejmuje z personelu medycznego dodatkową "pracę papierkową" związaną z realizacją projektów i pozwala skupić się na wdrażaniu części merytorycznej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH