Kłótnia nie zastąpi dyskusji

Odnosząc się do dyskusji na temat Kodeksu Etyki Lekarskiej (pomiędzy etykiem prof. Janem Hartmanem a prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej Maciejem Hamankiewiczem - red.), należy zauważyć, że nie ma takiego dokumentu, którego nie można poprawić. Jednak dyskusja nad KEL nie powinna przebiegać w atmosferze kłótni Jestem pewny, że środowisko lekarskie jest otwarte na dyskusję i zmiany w Kodeksie. Musimy wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie standardy etyczne powinny obowiązywać w medycynie? Kluczowym pytaniem jest to, czy lekarze i pacjenci mają takie same oczekiwania w odniesieniu do relacji między pacjentami a lekarzami.

 

Dyskusja na temat standardów etycznych jest potrzebna.

Współpracuję z lekarzami i wiem, że wcale nie twierdzą oni, że obowiązujące uregulowania etyczne są idealne, nie mówiąc o tym, w jakim stopniu są one przestrzegane.

Ale kluczowe jest tak naprawdę pytanie, czy oczekiwania pacjentów i lekarzy się pokrywają, tym bardziej że wcześniej czy później prawie wszyscy lekarze również będą pacjentami.

Dyskusja w atmosferze kłótni nie służy wypracowaniu wspólnych zasad, jest jedynie eskalacją napięcia.

W tej dyskusji o KEL, która toczy się od jakiegoś czasu w mediach, ginie istota sprawy. Trzeba pamiętać, że bez wysłuchania drugiej strony ani pacjent, ani lekarz nie wiedzą lepiej, jakie standardy etyczne powinny obowiązywać w medycynie i czy praktyka spełnia te standardy.

W kształtowaniu relacji lekarz-pacjent potrzeba informacji z obydwu źródeł. Chodzi o to, żeby tą relacją rządziły wspólne standardy, a nie "nasze" lub "wasze".

W tej chwili wygląda to tak, jakby prof. Hartman spierał się ze środowiskiem lekarskim o to, "czyje będzie na wierzchu". A przecież nie chodzi o to, kto ma rację, tylko o to, żeby lekarskie standardy etyczne służyły dobru pacjentów.

Nasze prywatne racje są tylko prywatnymi racjami, dopóki nie przejdą przez ogień rzetelnej dyskusji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH