Kliniczne spółki w pilotażu

Prof. Janusz Moryś: Jesteśmy zdeterminowani. Od przekształcenia UCK w spółkę nie ma odwrotu.

Dwa szpitale kliniczne zostały wytypowane przez resort zdrowia do pilotażowego przekształcenia w spółkę prawa handlowego.

- Wśród nich jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku - powiedział podczas lutowej, regionalnej konferencji Rynku Zdrowia prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia ta jest organem założycielskim UCK, którego zadłużenie sięga ok. 230 mln zł. - Przewidujemy rozpoczęcie przekształcenia tej jednostki zaraz po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej.

Od tego kierunku nie ma odwrotu. Jesteśmy zdeterminowani, aby ten proces przeprowadzić - zaznaczył prof. Janusz Moryś.

Nadzieje i obawy

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dodał, iż uczelnia ma już zgodę i poparcie Ministerstwa Zdrowia dla przekształcania placówki. - Oczywiście nie jesteśmy wolni od pewnych obaw, chodzi przecież o bardzo dużą jednostkę.

UCK ma 1200 łóżek i bardzo różnorodny profil działalności. Między innymi z tych powodów szpital ten jest trudny w zarządzaniu - przyznaje rektor GUMed.

Podkreśla jednak, że forma spółki sprzyja skuteczniejszemu kierowaniu tak dużym szpitalem oraz pozyskiwaniu źródeł dodatkowych przychodów, które obecnie są niedostępne dla UCK oraz innych publicznych placówek klinicznych.

- Chodzi m.in. o to, by lepiej wykorzystywać aparaturę, którą dysponujemy - dodał prof. Janusz Moryś. - Szpital, jako przedsiębiorstwo, nie ma prawa się zadłużać. Zarząd placówki będzie odpowiadać przed akcjonariuszami za swoje decyzje.

Profesor zapewnia, że jednostka kliniczna, jako spółka, nie utraci swojej misyjności: - Jest możliwe utrzymywanie mniej rentownych oddziałów dzięki przychodom w innym obszarach działalności.

Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, uważa, że warto rozważyć wprowadzenie przez ustawodawcę kilkuletniego zwolnienia spółki, powołanej po likwidacji publicznego ZOZ-u, z podatku dochodowego od osób prawnych: - Oczywiście pod warunkiem, że te pieniądze nie zostaną wyprowadzone ze szpitala, ale zostaną przeznaczone na rozwój placówki - zastrzegł Tadeusz Jędrzejczyk.

Kto ma być właścicielem

jednostki klinicznej działającej w formie spółki? - Decyzja Ministerstwa Zdrowia jest w tej kwestii jednoznaczna: większościowy pakiet właścicielski podmiotów tworzących taką spółkę musi należeć do Skarbu Państwa - przypomniał prof. Janusz Moryś.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH