Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej klauzulę sumienia dla farmaceutów, która pozwoli im odmówić sprzedaży danego produktu ze względów etycznych.

Wiceprzewodniczący zespołu Jacek Żalek uważa, że ta kontrowersyjna ustawa ma szansę przejść w Sejmie. Będzie miała zapewne poparcie PiS i - zdaniem posła - również klubu PO.

Lekarze mają takie prawo

Innego zdania jest wiceprzewodnicząca klubu PO Bożenna Bukiewicz, która nie jest zwolenniczką takich rozwiązań.

Jej zdaniem, projekt nie znajdzie większości w klubie. Pojedyncze głosy poparcia mogą się zdarzyć - powiedziała Bukiewicz w rozmowie z Gazetą.pl.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski twierdzi, że farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek. Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przypomniał, że z prawa do klauzuli sumienia korzystają w Polsce lekarze (reguluje to ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty), jednak odmawia się go farmaceutom.

- Tymczasem farmaceuta to nie sprzedawca leków, jak chcieliby go widzieć na przykład zwolennicy reklamy aptek, lecz jeden z zawodów medycznych - podkreśla.

Nie będziemy nadużywać

- Jest to zawód zaufania publicznego. Prawo do wolności sumienia zapisane jest między innymi w art. 53 Konstytucji i w art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia wzywa też przejęta w 2010 roku rezolucja Rady Europy Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej - mówi Grzegorz Kucharewicz.

I dodaje, że prawną batalię o klauzulę sumienia wygrali w tym roku farmaceuci w Stanach Zjednoczonych. - Bezpodstawne są, moim zdaniem, obawy, że farmaceuci będą nadużywać prawa do klauzuli sumienia oraz pogorszy się dostęp pacjentów do środków wczesnoporonnych i szeroko rozumianej antykoncepcji - stwierdza prezes NRA. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH