Kim może być coach medyczny

Śląski Uniwersytet Medyczny wprowadza do swojej oferty studiów II stopnia kierunek: coaching medyczny. Dla kogo przeznaczone są tego typu studia i czy to jest zawód z przyszłością?

Studia rozpoczynają się od roku akademickiego 2014/2015. Mają trwać cztery semestry i kończyć się uzyskaniem tytułu magistra. Jak wyjaśnia uczelnia, coaching medyczny to kierunek dla osób, które interesują się zdrowiem, psychologią i chcą pomagać chorym w powrocie do zdrowia lub zespołowi leczącemu w podnoszeniu jakości usług.

Dla pacjentów i personelu

Kierunek przygotowuje do efektywnego komunikowania się z innymi ludźmi oraz do pomagania im w podejmowaniu trafnych decyzji. W programie studiów znajdują się przedmioty związane bezpośrednio z coachingiem - np. podstawy coachingu, metodyka coachingu, coaching w ochronie zdrowia.

Ale nie tylko; są również przedmioty psychologiczne (m.in. psychologia procesów poznawczych, psychologia komunikacji), socjologiczne (m.in. socjologia zdrowia), medyczne (m.in. biologiczne podstawy zachowania, opieka nad pacjentem) oraz filozoficzne (np. semiotyka komunikacji, etyka zawodowa).

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr hab. n. hum. Lesław Niebrój, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM, wyjaśnia, że coach medyczny ma pomagać ludziom w swoistym zarządzaniu swoim zdrowiem, a z drugiej strony może podejmować działania przeciw wypaleniu zawodowemu pracowników ochrony zdrowia.

- Na rynku polskim i zagranicznym funkcjonują szkolenia dla coachów, powstał również kierunek coaching na studiach I stopnia na Uniwersytecie Śląskim. Jednak w naszej opinii coach wyspecjalizowany, który ma przygotowanie medyczne, lepiej zrozumie potrzeby pacjentów i personelu medycznego - mówi dr Niebrój.

Wskazuje, że kierunek może być interesujący m.in. dla absolwentów studiów I stopnia z pielęgniarstwa, fizjoterapii, dietetyki, zdrowia publicznego.

- Poszerzając swoje wykształcenie o dodatkowy kierunek, będą mieli większą szansę na rynku pracy. W Europie Zachodniej i w Polsce zawód coacha funkcjonuje głównie w strefie prywatnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by coachów zatrudniały placówki ochrony zdrowia. Coach medyczny może współpracować z pacjentami przewlekle chorymi, osobami niepełnosprawnymi, chorymi onkologicznie - wymienia Lesław Niebrój.

Według twórców kierunku, absolwenci studiów mogą znaleźć zatrudnienie lub prowadzić własną działalność gospodarczą w instytucjach oferujących usługi coachingu oraz pomocy psychologicznej. Zakłada się, że będą oni szczególnie przygotowani do świadczenia takich usług dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH